Twórca Ludu...
Program obchodów Roku Oskara KolbergaW grudniu 2013 Sejm RP przyjął specjalną uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Ten wybitny badacz kultury ludowej, autor unikatowego na skalę światową dzieła "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce" zostanie w tym roku uhonorowany w wyjątkowy sposób.
Na wstępie konferencji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, wskazał na nikłą wiedzę na temat twórcy "Ludu..." w naszym społeczeństwie. Badania przeprowadzone w grudniu 2013 przez CBOS wykazały, że tylko 8% respondentów poprawnie odpowiedziało na pytanie "Z czego jest znany Oskar Kolberg"? Nadchodzący rok ma to zmienić.
Następnie zaprezentowali się prelegenci z głównych ośrodków i instytucji organizujących obchody - koordynator całości - Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Sztuki i Tańca; Jan Pałka z Instytutu im. Oskara Kolberga, Ilona Jaroszuk - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej oraz Adam Czyżewski, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Na program obchodów Roku złożą się koncerty (często zapomina się o tym, że Kolberg był też kompozytorem), uroczysta inauguracja Roku w Przysusze 21.02 i Warszawie 24.02, stworzenie strony internetowej i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, cyfryzacja i udostępnienie prac (rękopisów oraz wydanych tomów), renowacja nagrobka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz powstanie "Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym".
Fanów muzyki in crudo z pewnością zainteresują też propozycje Polskiego Radia - m.in. audycja "Czytając Kolberga", poświęcona współczesnemu odbiorowi dzieł folklorysty oraz bogaty program Muzycznej Sceny Tradycji - 9 koncertów w ciągu całego roku, na których wystąpią artyści ludowi i młodzi, rekonstruujący muzykę wiejską. Przewidziana jest również kontynuacja serii wydawniczej "Muzyka Źródeł" i koncert w trakcie festiwalu Nowa Tradycja.
Wzruszającym momentem na konferencji był pokaz fragmentu filmu z warsztatów w Szydłowcu (kwiecień 2013) "Graj mi muzykancie" z udziałem Jana Gacy. Pod koniec Małgorzata Bajka zagrała na lirze korbowej, którą zbudowała wraz ze Stanisławem Nogajem w ramach II edycji programu "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".
Obchody Roku Kolberga wykraczają daleko poza samo uhonorowanie uczonego i mają na celu nie tylko przybliżenie kultury ludowej, ale również współczesnej tradycji w środowisku miejskim. Szczegółowe kalendarium dostępne jest na oficjalnej stronie wydarzenia.