Tradycja pod Giewontem
46. Festiwal Folkloru Ziem GórskichMiędzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - bo tak brzmi jego pełna nazwa, to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, której tradycja sięga jeszcze czasów międzywojennych i Święta Gór. Po wojnie festiwal odrodził się pod inną nazwą, a obecną formułę przyjął w 1969 roku, gdy wybitny etnograf Roman Reinfuss opracował zasady konkursu. Impreza nabrała też charakteru międzynarodowego. Odtąd górale z całego świata rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę w trzech kategoriach: folkloru autentycznego, artystycznie opracowanego i stylizowanego. Co ciekawe, nie zmieniło się to do dziś. Oprócz konkursu dla zespołów równolegle toczą się osobne zmagania dla najlepszych Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów w konkursie, który w zeszłym roku przyjął imię Władysława Trebuni-Tutki.
W tym roku festiwal trwać będzie 10 dni, od 21-30.08.2014. Przybędą zespoły folklorystyczne z całego świata - Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Peru, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch. Wystąpią również reprezentanci Polski. Rolę gospodarza przejmie "Watra" z Czarnego Dunajca.
Niesamowicie widowiskowy jest korowód inaugurujący festiwal, podczas którego wszystkie zespoły idą przez miasto w barwnych strojach ludowych. Fragmenty korowodów z poprzednich lat przewijają się przez tegoroczną zapowiedź imprezy:
I choć to festiwal przede wszystkim dla miłośników kultury ludowej, to od kilku lat stałym elementem jest też koncert "Na folkową nutę". Tym razem bardziej przybierze on formę etno-pikniku, podczas którego zagra folk-rockowy, znany dobrze w Polsce Kozak System z Ukrainy oraz nasza rodzima Tekla Klebetnica. Ta ostatnia grupa to młoda formacja łącząca nutę karpacką z muzką klasyczną i jazzem. Mają na koncie m.in. występ z wirtuozem skrzypiec Roby Lakatosem i jego zespołem (Filharmonia Krakowska, luty 2013).
Przy okazji przypomnijmy najnowszą produkcję video Kozak System z wiosny tego roku:
MFFZG to prawdziwe święto folkloru i oprócz muzyki zaznajamia też z różnymi działami kultury ludowej: sztuką i rękodziełem - w ramach kiermaszu oraz spotkań z artystami ludowymi i profesjonalnymi plastykami. Pokazy kulinarne ukazują kuchnię górali, posiady góralskie przypominają dawne zwyczaje, potańcówki tradycyjne zabawy, ogniska służą integracji. W programie często pojawiają się również warsztaty sztuki ludowej, pokazy filmów i wystawy. Stałym elementem są również Mistrzostwa Podhala w Powożeniu. Bogaty program sprawia, że na pewno każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
Szczegóły dot. koncertów w dziale "wydarzenia".
Źródło: strona festiwalu
46 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, 21-30.08.2014, Zakopane
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia