Lumen na jubileusz

10 lat Celtiki w Poznaniu
Kamil Piotr Piotrowski, 18 maja 2015
Celtica "Tajemnicza Europa"
Fot. Marta Krawczuk
Niedługo, w Poznaniu, jeden z uznanych zespołów tańca irlandzkiego, autorzy kilku spektakli tanecznych, organizatorzy imprez związanych z kulturą celtycką, będzie świętować jubileusz 10-lecia działalności artystycznej.

Pierwszym choreografem i inspiracją dla poznańskiego Zespołu Tańca Irlandzkiego "Celtica" była Agnieszka Śmiechowska, tancerka i choreograf, która lubiła łączyć style taneczne, co w dużej mierze ukształtowało styl pracy i charakter repertuaru Celtiki. Przez 10 lat działalności przewinęło się przez zespół około 40 osób, architektów, wykładowców, księgowych, studentów, licealistów. Niektóre z nich pojawiły się epizodycznie, inne zagościły na dłużej. Z pierwotnego składu pozostały do dziś trzy: Justyna Piwońska, Aleksandra Motyka i Magdalena Mak. I to one, już za kilka dni, dokładnie 24 maja, będą miały najwięcej do opowiadania o historii zespołu podczas obchodów jego 10-lecia.

Z pewnością wspominać będą spektakl "Tajemnicza Europa", jeden z ich ciekawszych, w którym to zanurzyli się w świat mitologii europejskiej, lub początki współpracy z grupą muzyczną JRM i wspólną pracą nad przedstawieniem "Eachtra". Będą na pewno wspominać spotkania ze sławami świata tańca irlandzkiego - Colinem Dunne (znanym z "Riverdance" i "Dancing on Dangerous Ground"), Shanem McAvinchey, Máire Clerkin czy wreszcie Catherine Foley (wykładowcą w Irish World Academy of Music and Dance Uniwersytetu w Limerick). Nie zabraknie też licznych anegdot z życia zespołu, choćby tej jak podczas "Dni Morza" w Świnoujściu, późnym wieczorem, dokonali abordażu statku marynarki wojennej w pirackich strojach, a ich zdecydowane i lekko zaskakujące wejście na pokład zwieńczone zostało pozwoleniem na prywatne zwiedzanie i spotkanie z kapitanem

Ale punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu będzie premiera spektaklu taneczno-muzycznego "Lumen - Narodziny światła", w którym to "taniec irlandzki, step amerykański, modern, lindy hop, plus bardzo zróżnicowana tematycznie i nastrojowo muzyka będą prowadzić widzów w podróży ku odnalezieniu własnego, wewnętrznego światła…"

Będzie się działo na scenie, bo w przedstawienie zaangażowanych jest około 50 tancerzy i muzyków. Gościnnie swoją obecnością spektakl zaszczycą Anna Szewczuk (skrzypce i śpiew) oraz Michał Zajączkowski (gitara), Adam Sznabel (bodhran i jembe), Mateusz Walczak (jembe), Krzysztof Rogulski (akordeon, flety). W spektaklu zatańczą: Emilia Sarnowska (Grabowska), Beata Hudeczek, Agata Kasnowska, Kalina Kolasińska, Katarzyna Król, Magdalena Mak, Małgorzata Miecznikowska, Eliza Miesiąc, Aleksandra Motyka, Zofia Lewandowska, Justyna Piwońska, Danuta Stachyra, Anna Szewczuk, Aleksandra Wiland-Chudy, Dawid Stryszyk, Witold Szplit oraz kursanci Etnobalans i zespół Swing Craze.

Lepszego sposobu na uświetnienie dekady działalności, jak premiera spektaklu, wymyślić chyba nie można. Co ciekawe, wstęp na oba (sic!) wystawiane tego dnia przedstawienia ma każdy, kto tylko zdąży kupić bilet, a że na swój jubileusz zespół zaprosił oczywiście wszystkich byłych członków i osoby, które z Celtiką współpracowały i dzieliły się swoją energią, nie należy zwlekać z zakupem biletów.

Szczegóły nt. obu spektakli znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz na stronie zespołu.

 

współpraca redakcyjna: Aleksandra Szady

X lat zespołu Celtica - "Lumen - Narodziny światła", 24.05.2015, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu