Targowisko w sieci

Nowy projekt Piotra Piszczatowskiego
Kamil Piotr Piotrowski, 26 lutego 2015
targowiskoinstrumentow.pl
Fot. targowiskoinstrumentow.pl
"Świtem bladym wyścig do najlepszych stanowisk. Nigdy nie wiadomo, gdzie kto będzie stał, co wystawi danego dnia i co wystrugał ostatniej nocy. Stragany rozłożyste, niebosiężne, dumne i skarby najskromniejsze. Szum, chaos, szperanie."

W listopadzie​ 2014​, bez fanfar i przecinania wstęg, w internecie pojawił się nowy serwis - targowiskoinstrumentów.pl, projekt Piotra Piszczatowskiego*.

- "Pomysł na stworzenie serwisu dla producentów instrumentów ludowych tlił się od kilku lat. Targowisko​ Instrumentów​, które funkcjonuje na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata​ od 2010 r., pokazało, że jest potrzeba stworzenia miejsca wymiany doświadczeń, kontaków​ i ​prezentacji ​ich działalności. Wiedziałem, że jest ministerialny program stypendialny, zgłosiłem się​ i go ​otrzymałem. Bez tego nie dałbym rady tego projektu realizować​,​​ bowiem czekała mnie długa podróż​" - opowiada Piotr Piszczatowski.

Prace nad serwisem rozpoczęły się ​od początku 2014 r., wymagały odwiedzenia w terenie wielu pracowni producentów instrumentów, rozmów, wywiadów. Ankiety wysyłane były też mailem.

- "W ciągu roku odwiedziłem ​kilkadziesiąt​​ pracowni​ (na portalu zamieszczona jest odpowiednio oznaczona mapa Polski)​,​ ​ w każdej odkrywałem nowy ​zaskakujący ​świat. Poznawałem nieznane historie​ i ​zaprzyjaźniałem się z ​artystami​. ​Chciałem​ stworzyć miejsce nie tylko​ ​​dla ​ promocji ​twórców​, ale ​dla ​wytworzenia pewnej chemii między nimi, możliwości wymiany kontaktów, wiedzy, wsparcia, tworzenia wspólnoty. ​Celem nie było​ stworzenie bazy danych, u​łożenie​​ ​ich​ w pewne matryce, kategorie, ramki, ten szantowy, ten dawny, ten ludowy​, ten nowatorski​. ​Marzyło mi się ​ wsparcie potencjału budowniczych instrumentów jako całości, bo potencjał to przeogromny".

Do tej pory w serwisie prezentowanych jest ponad 70 pracowni budowy, rekonstrukcji, odtwarzania instrumentów. Proces trwa i będzie rozwijany przez kolejne lata. Będziemy o tym jeszcze z twórcą rozmawiać, a w porozumieniu z Piotrem, postaramy się też przybliżyć sylwetki, kilku producentów na łamach kolejnych wydań naszego ​drukowanego ​Magazynu FOLK24.

Aby się w serwisie znaleźć należy wysłać maila do twórcy serwisu targowiskoinstrumentów.pl.

Strona powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

*) Piotr Piszczatowski, muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej, współpracownik Adama Struga. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej. Aktor i współtwórca muzyki w teatrze "Studium Teatralne" w latach 1996 -2007. Aktor i współtwórca spektakli w teatrzyku "Słuchaj Uchem". Inicjator działań promocyjnych na rzecz polskiej muzyki tradycyjnej na targach Womex od roku 2012. Koordynator projektu "Polska Muzyka Tradycyjna w Turcji 2014". Kierownik artystyczny portalu akademiakolberga.pl. Autor portalu targowiskoinstrumentow.pl. Zawzięty tancerz, hulaka i lekki duch. Prywatnie towarzysz włóczęg i poszukiwań Doroty, ojciec trójki dorastających obywateli, a z wykształcenia socjolog.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu