Święta na wiejską nutę

Poniedziałek Mazurkowy 2013
Anna Wilczyńska, 28 marca 2013
Orkiestra dęta z Zdziłowic
Fot. M. Kowalczuk
Czas świąteczny nie obfituje w propozycje koncertowe, ale w stolicy jak co roku jest kilka okazji do obcowania z kulturą i muzyką tradycyjną, m.in. w ramach cyklicznego już Mazurkowego Poniedziałku na Bielanach.

Choć zima twardo nie odpuszcza, czas już wywołać wiosnę, jak to dawniej na wsi bywało. Może uda się to dzięki imprezie, która już na stałe wpisała się w kalendarz koncertowy warszawskiej dzielnicy Bielany. Poniedziałek Mazurkowy, bo o nim mowa, zwykle odbywa się w drugi dzień Świąt Wielkanocnych na terenie kościoła Pokamedulskiego. Już w czasie uroczystej mszy występują zespoły tradycyjne, następnie zabawa przenosi się na plac przed Kościołem.

W tym roku do mszy przygrywać będzie Orkiestra dęta ze Zdziłowic (zdjęcie powyżej), a późniejsze tańce rozkręcą również bracia Tarnowscy z radomskiego. Następnie w podziemiach kościoła Kwartet Jana Smoczyńskiego zaprezentuje swój najnowszy projekt "Kolibańce". Nie obędzie się też bez słodkiego poczęstunku. Poniedziałek Mazurkowy stanowi zapowiedź festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-12 maja. Dodajmy przy okazji, że organizatorzy imprezy przedłużyli termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu Stara Tradycja do 7 kwietnia 2013 - informacje na stronie festiwalu.

To nie koniec warszawskich spotkań z muzyką tradycyjną w czasie około-świątecznym. 2 kwietnia rusza kolejna edycja Potańcówki i Folkowego Muzykowania w klubie Barometr z pomysłodawcami i gospodarzami imprezy - Kapelą Niwińskich. Następnego dnia, 3 kwietnia, miłośnicy tradycyjnej nuty na pewno nie przeoczą wernisażu fotografii "Muzykanci z Miasta" Piotra Baczewskiego. Na wystawę, prezentowaną w holu Auditorium Maximum UW, składają się zdjęcia młodych osób, które kontynuują tradycje muzyczne polskiej wsi i uczą się zapomnianych melodii od ostatnich wiejskich muzykantów. Od kilku lat obserwuje się wśród miejskiej młodzieży odrodzenie fascynacji muzyką wiejską, niestylizowaną tzw. "in crudo". Zdjęcia Piotra stanowią ciekawą dokumentację tego zjawiska i nieraz pojawiały się już na naszym portalu. Po wernisażu, w pobliskiej kawiarni odbędzie się zabawa taneczna z Kapelą Niwińskich. Wystawa potrwa do 15 kwietnia.

Szczegóły dotyczące wszystkich powyższych imprez znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Źródło: http://www.festivalmazurki.pl/

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu