Wszystkie Mazurki Świata

Festiwal tradycji w Warszawie
Anna Wilczyńska, 26 kwietnia 2012
"Wszystkie Mazurki Świata" to cykliczna impreza, która po raz pierwszy odbyła się w stolicy wiosną 2010 r. Jednym z jej głównych celów jest prezentacja bogactwa polskiej kultury muzycznej, w której znaczącą rolę odgrywają rytmy mazurkowe.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Janusz Prusinowski, muzyk, śpiewak, od lat związany z wieloma najważniejszymi inicjatywami ożywiającymi muzykę wiejską w Polsce. Bezpośrednim bodźcem, który przyśpieszył realizację tego projektu były obchody Roku Chopinowskiego.

Od strony instytucjonalnej "Wszystkie Mazurki Świata" organizowane są przez fundację o tej samej nazwie. W skład jej zespołu wchodzą: Janusz Prusinowski, Jagna Knittel, Katarzyna Lindner i Piotr Piszczatowski.

Główną ideą festiwalu jest zwrócenie uwagi na ważny element polskiej kultury muzycznej, jakim są mazurkowe rytmy taneczne. Dzięki swoim migracyjnym zdolnościom nuty te zawędrowały m.in. do Niemiec, Skandynawii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, a nawet do Ameryki Południowej, wchodząc na stałe w skład europejskiego dziedzictwa. Organizatorzy starają się zapraszać artystów z powyższych krajów, aby pokazać, że wywodzące się z Polski mazurki, choć w innej już formie, grywane są na całym świecie. Do tej pory wystąpiły składy ze Szwecji, Estonii, Francji, Zielonego Przylądka/Portugalii, Ukrainy. W czasie imprezy jednak w największym centrum zainteresowania pozostają nasi wiejscy muzykanci i śpiewacy, którzy grają tu - dosłownie i w przenośni - przysłowiowe pierwsze skrzypce.

Oferta festiwalowa jest bardzo zróżnicowana i każdy miłośnik kultury tradycyjnej znajdzie tu coś dla siebie: koncerty, konkurs, panele dyskusyjne, konferencje, wystawy, warsztaty śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach, jam sessions i potańcówki w klubie. To jednocześnie bezpośrednie spotkanie z żywą tradycją, której można się tu nauczyć pod kierunkiem Mistrzów. Kapela Braci Tarnowskich, Jan Gaca, Piotr Gaca, Józef Piechota, Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Andrzej Malik to wybitni muzycy wiejscy, którzy parokrotnie gościli  już na mazurkowym graniu. Na Festiwalu prezentowane są też inspiracje mazurkowe artystów na co dzień tworzących w obrębie zupełnie innych gatunków stylistycznych, takich jak jazz, klasyka, muzyka dawna. Tylko tutaj na jednej scenie mogą zaistnieć takie połączenia jak Michał Urbaniak, Marcin Pośpieszalski, Artur Dutkiewicz plus wiejscy muzykanci.

"Wszystkie Mazurki Świata" odbywają się wiosną a ich zapowiedzią jest zwykle zabawa taneczna, która ma miejsce w Poniedziałek Wielkanocny na placu przed Kościołem Pokamedulskim na Bielanach w Warszawie. Stałe elementy każdego Festiwalu to: konkurs "Stara Tradycja" na najlepszy młody zespół wykonujący muzykę opartą na źródłach polskiej muzyki ludowej, "Noc Tańca"- potańcówka do samego rana, "Targowisko Instrumentów" oraz "Małe Mazurki" - zajęcia muzyczno-rytmiczne dla dzieci.

Strona festiwalu: http://www.festivalmazurki.pl/

Pokaż menu