Rusza OPPA, także w internecie

36 Międzynarodowy Festiwal Bardów w Warszawie
Kamil Piotr Piotrowski, 15 listopada 2018
Laureaci OPPA 2017
Fot. Press
Najbliższą, 36 edycję OPPY, czyli Międzynarodowego Festiwalu Bardów rozpocznie jak zwykle Konkurs, międzynarodowy, na który co roku zgłasza się kilkudziesięciu chętnych. Półfinał i Finał można będzie śledzić w internecie.

Jak zawsze (od ponad 35 lat) z końcem jesieni do stolicy Rzeczpospolitej zjeżdżają mistrzowie słowa i nuty, by zaprezentować siebie i swoją twórczość widzom, spragnionym czegoś więcej, niż bylejakości, niż papki muzycznej zalewającej nasze media. Nadchodzi OPPA - czas refleksji, czas słowa, które coś znaczy, czas muzyki tworzonej z duszy, czas wspólnego słuchania, ale i śpiewania.

OPPA, kiedyś Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej, dziś Międzynarodowy Festiwal Bardów, to wydarzenie niezwykłe, to festiwal niezwykły. To miejsce, ludzie, klimat sprzyjający twórczości, tej od serca, tej prezentującej słowo na najwyższym poziomie, twórczości poetyckiej, miejscami wręcz filozoficznej. To spotkania największych, najbardziej uznanych w danym czasie bardów, czyli tych, którzy sami tworzą muzykę, piszą teksty do piosenek, ale na dodatek jeszcze osobiście prezentują je na scenie. To także czas wspominania i oddawania hołdu tym wielkim, którzy już odeszli.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Cały Festiwal odbywać się będzie w dniach 17-25 listopada. Otworzą go, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno twórców jak i widowni koncerty konkursowe - Półfinał (17.11) i Finał (181.11) w Domu Kultury "Śródmieście". Dodajmy, że znów oba koncerty będzie można śledzić w internecie (link do streamingu tutaj).

Przypomnijmy, że Rada Artystyczna OPPA 2018, obradująca w Warszawie w połowie października w składzie: Piotr Bakal (przewodniczący), Stanisław Klawe, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga i Sławomir Wolski, spośród 38 zgłoszeń, postanowiła zakwalifikować do udziału w Półfinale następujących wykonawców: Roy Einar Dreng (Sandefjord, Norwegia), Robin Hill (Ostrawa, Czechy), Joanna Jagiełło (Warszawa), Ivan Kolobkov (Mińsk, Białoruś), Zofia Kołodziej (Bolesławiec), Sebastian Kubiak (Poznań), Adrianna Kućmierz (Kraków/Warszawa), Sebastian Lewicki (Warszawa), Tadeusz Olchowski (Legnica).

Jednocześnie Rada Artystyczna zgodnie z pkt 10. Regulaminu OPPA zaprosiła do udziału w Półfinale kilkanaście osób, z których zaproszenie przyjęli: Rado Barłowski (Rzeszów), Mariusz Dekiel (Kielce),  Andriej Kotin (Zielona Góra), Janusz Kurowski (Łódź),  Aleksandr Mirvis (Ventspils, Łotwa), Arkadiusz Piechowski (Warszawa), Marcin Piotrowski (Wrocław), Lena Sabinina (Narva, Estonia), Justyna Sieniuć (Wrocław), Remigiusz Szuman (Mosina), Jarosław Tomaszewski (Milanówek), Jakub Zuckerman (Kraków).

Od poniedziałku z kolei ruszają koncerty festiwalowe. Będzie powrót po latach (19.11 - Beata Koptas & Pod Strzechą), będzie zapowiedź nowej płyty (20.11 - Adam Andryszczyk), będą piosenki z płyt wydanych (21.11 - Paweł Wójcik) i premiera płyty (24.11 - Marek Majewski). Będzie hołd składany Wielkiemu Bardowi (22.11 - "Hommage a Jacques Brel") i oczywiście wielki finał czyli Koncert Galowy z konkursem na premiery (23.11 - "Premiery i Interpretacje"). Co roku na OPPA jest też miejsce dla tych, co chcą zaśpiewać, ale na konkurs jeszcze odwagi nie nabrali (25.11 - oFF OPPA).

Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalowej i w naszym dziale "wydarzenia"

 

36 OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów, 17.11.2018, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu