Powstanie Instytut Kultury Ludowej?

Raport o stanie muzyki w Polsce
Kamil Piotr Piotrowski, 20 kwietnia 2011
Kapela Braci Tarnowskich
Fot. Ewelina Grygier
Instytut Muzyki i Tańca, powołany w październiku 2010 r w Warszawie, zlecił napisanie raportów o muzyce w Polsce. Właśnie opublikowano część nas najbardziej interesującą, raport dotyczący polskiej sceny muzyki ludowej.

Instytut Muzyki i Tańca został powołany z dniem 1 października 2010 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Podstawową misją IMiT jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.

Jednym z pierwszych działań Instytutu było zlecenie opracowania raportu o stanie muzyki i tańca w Polsce. Na stronach IMiT ukazała się już część poświęcona scenie tradycyjnej autorstwa Marii Baliszewskiej i Remigiusza Mazura-Hanaja.

- "Korzystaliśmy z własnej wiedzy, częściowo literatury oraz informacji zbieranych od instytucji i osób zajmujących się tą tematyką czyli polską muzyką ludową" - pisze do nas redaktor Maria Baliszewska. Na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie.

Na pewno dla wielu raport wyda się niepełny (brak w nim np. wzmianki o Folk24) ale z pewnością kolejne jego wydania będą uzupełniane. Jest na pewno ciekawym źródłem informacji nt. historii i stanu obecnego muzyki ludowej/folkowej w naszym kraju.

Czy wiedzieliście np, że "Istnieją ogromne, liczące kilkaset tysięcy nagrań zbiory w IS PAN w Warszawie. Obecnie w bazie elektronicznej jest uwzględnionych 92 287 incipitów i tytułów, dane o wykonawcach, twórcach nagrań, miejscu itp.; 88 312 z tych danych jest dostępnych w internecie (www.dismarc.org); 2000 próbek mp3 do odsłuchania"

Nam najbardziej spodobało się podsumowanie: "Potrzebna jest reedukacja społeczeństwa polskiego, zwłaszcza jego elit, przekonanie do wartości tkwiących w tej muzyce, co powinno skutkować większymi nakładami finansowymi na projekty związane z muzyką tradycyjną. Ważnym posunięciem byłoby powołanie Instytutu Kultury Ludowej, w którym muzyka tradycyjna i projekty z nią związane (popularyzacja, dokumentacja, edukacja) zajęłyby ważne miejsce".

Pani Mario, panie Remigiuszu podpisujemy się pod tym obiema rękami.

Raport można poczytać tu, zapraszamy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu