Powstanie Instytut Kultury Ludowej?
Raport o stanie muzyki w PolsceInstytut Muzyki i Tańca został powołany z dniem 1 października 2010 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Podstawową misją IMiT jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.
Jednym z pierwszych działań Instytutu było zlecenie opracowania raportu o stanie muzyki i tańca w Polsce. Na stronach IMiT ukazała się już część poświęcona scenie tradycyjnej autorstwa Marii Baliszewskiej i Remigiusza Mazura-Hanaja.
- "Korzystaliśmy z własnej wiedzy, częściowo literatury oraz informacji zbieranych od instytucji i osób zajmujących się tą tematyką czyli polską muzyką ludową" - pisze do nas redaktor Maria Baliszewska. Na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie.
Na pewno dla wielu raport wyda się niepełny (brak w nim np. wzmianki o Folk24) ale z pewnością kolejne jego wydania będą uzupełniane. Jest na pewno ciekawym źródłem informacji nt. historii i stanu obecnego muzyki ludowej/folkowej w naszym kraju.
Czy wiedzieliście np, że "Istnieją ogromne, liczące kilkaset tysięcy nagrań zbiory w IS PAN w Warszawie. Obecnie w bazie elektronicznej jest uwzględnionych 92 287 incipitów i tytułów, dane o wykonawcach, twórcach nagrań, miejscu itp.; 88 312 z tych danych jest dostępnych w internecie (www.dismarc.org); 2000 próbek mp3 do odsłuchania"
Nam najbardziej spodobało się podsumowanie: "Potrzebna jest reedukacja społeczeństwa polskiego, zwłaszcza jego elit, przekonanie do wartości tkwiących w tej muzyce, co powinno skutkować większymi nakładami finansowymi na projekty związane z muzyką tradycyjną. Ważnym posunięciem byłoby powołanie Instytutu Kultury Ludowej, w którym muzyka tradycyjna i projekty z nią związane (popularyzacja, dokumentacja, edukacja) zajęłyby ważne miejsce".
Pani Mario, panie Remigiuszu podpisujemy się pod tym obiema rękami.
Raport można poczytać tu, zapraszamy.