Patryk jaki? Święty.
Obchody Dnia św. PatrykaPołowa marca to gorący czas dla sceny celtyckiej w Polsce (i nie tylko). Co prawda u nas nie będzie wielkiej parady, ale i tak miłośnicy muzyki irlandzkiej nie powinni narzekać. Wykonawcy grają dużo koncertów, prezentują premierowe programy a czasem wydają nowe płyty. Będzie gorąco także w tym roku, z kilkoma gośćmi specjalnymi. Trasy już rozpoczęły topowe zespoły muzyki irlandzkiej w Polsce, jak Carrantuohill, Shannon, Beltaine, Duan czy JRM, często towarzyszą im zespoły tańca irlandzkiego, a ich wspólne koncerty to nierzadko bardzo rozbudowane programy. Oto co zaplanowali wymienieni, i kilka innych zespołów, na weekend patrykowy.
Zaczynamy alfabetycznie od... Beltaine , który najbliższy weekend zamierza spędzić w:
- 15.03 – Katowie, Instytucja Miasto Ogrodów
- 16.03 – Lublin, Centrum Kultury
- 17.03 – Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki
Tu zapowiedź ubiegłorocznej trasy
Kolejny w alfabecie jest zespół Carrantuohill. Najbardziej znaną w Polsce formację muzyki irlandzkiej, w najbliższy weekend posłuchać będzie można:
Zespołowi w Rybniku towarzyszyć będzie zespół taneczny Salake, nie wszyscy też być może jeszcze słyszeli na żywo nową wokalistkę Annę Buczkowską (będzie w Katowicach), ale prawdziwa gratka tych koncertów to goście specjalni, wybitni muzycy prosto z Irlandii – Lynn Hilary (światowego formatu wokalistka z kręgu tzw. „Celtic Woman”) oraz Bob Bales (muzyk z najbardziej tradycyjnej części Irlandii - Co. Mayo).
A oto najnowszy klip zespołu
Kolejna śląska formacja, Duan, zaplanowała następujące koncerty dla Patryka:
- 15.03 – Tychy, DK „Tęcza”
- 16.03 – Sosnowiec, Weekend Kultury Irlandzkiej
- 17.03 – Sopot, Klub Atelier
Poznański zespół JRM, i zespół tańca irlandzkiego Tuatha & Elorien z muzyczno-taneczno-multimedialnym spektaklem „Eachtra” pojawią się:
Wrocławska grupa Rhianon Celtic Band, która od kilku lat prężnie się rozwija zaprasza swoich fanów
Prawdziwa gratka czeka tych, którzy spotkają się w st'patrykowym czasie z zespołem Shannon, który wystąpi m.in. w
- 15.03 – Grudziądz, CK – Klub Akcent
- 16.03 – Warszawa, Gniazdo Piratów
- 17.03 – Sosnowiec, Weekend Kultury Irlandzkiej
Otóż od jakiegoś czasu z zespołem przy różnych okazjach występuje drugi Irlandczyk (przypomnę, że pierwszym jest członek zespołu, gitarzysta Oisin Dilon) – tancerz, nad tancerze, Damien Doherty. Koncerty zespołu zawsze były prawdziwym smaczkiem dla miłośników nie tylko muzyki irlandzkiej ale muzyki folkowej w ogóle, teraz muzycy dołożyli do mistrzowskiego muzykowania, jeszcze mistrzowski taniec. Rok temu byliśmy na koncercie Shannon-Doherty-Aukso w katowickim NOSPR, jak było możecie poczytać tutaj: Shannon i Aukso dali piękny koncert w NOSPR
Zobaczcie co potrafi tancerz Lord of the Dance:
W najbliższy weekend ze swoim projektem „Usłyszeć Taniec”, tym razem kameralnie pod szyldem „IRLANDIA”, spotka się też z miłośnikami nut Zielonej Wyspy Mateusz Wójcik. I w tym roku nie zabraknie gościa specjalnego, a będzie nim tancerka legendarnego irlandzkiego show „Riverdance” – Ruth McKenna. Spotkacie ich:
- 15.03 – Poznań, Aula IV LO
- 16.03 – Wilkowice, GOK „Promyk”
- 17.03 – Lubin, CK „MUZA”
Poza trasami koncertowymi dziać się będzie sporo koncertów różnych wykonawców. Dokładnie w dniu św. Patryka, 17 marca, na swoje koncerty zapraszają, m.in.:
Feel the Reel – Warszawa, OKO
To nowy projekt taneczno muzyczny warszawskich zespołów Treblers (taniec) i Taorluath. Pierwszego miłośnikom tańca irlandzkiego przedstawiać nie trzeba, zespół wielokrotnie nagradzany, występował m.in z Carrantuohill, Duan.
Taorluath (czyt. torlua) to z kolei zespół wykonujący głównie tradycyjną muzykę Irlandii i Szkocji nie stroniący od nowoczesnych aranżacji i autorskich kompozycji a w składzie znajdziecie m.in. znanego Wam z pewnością z innych projektów Pawła Szymiczka.
Szkocka Trupa – Bytom, Imperium
Piosenki z Irlandii, Irlandczyków z dawnych pokładów, opowieści o morzu tego dnia przedstawi trio Henryka Czekały „Szkota”, uznanego polskiego szantymena i folkowca, znanego m.in. z takich formacji jak Ryczące Dwudziestki czy Mechanicy Shanty.
Parę koncertów znajdziecie jeszcze w naszym dziale „wydarzenia”, kto i jak obchodzić będzie Dzień św. Patryka możecie też sprawdzić w programie przygotowywanym co roku przez Ambasadę Irlandii w Polsce, znajdziecie go tutaj.
Jeśli wiecie o jakimś ciekawym koncercie, którego nie wymieniliśmy, dajcie znak.
Podobne artykuły
- Wirujący derwisze, Indialucia i St. Patrick's Day
- Szanty, punkfolk, bluegrass i ethnojazz
- Gooral z płytą, Carrantuohill z chórem i folk dla WOŚP
- Bretońskie tańce i irlandzka muzyka na św Patryka
- Huun Huur Tu, Dikanda i pieśni Ormian
- GjeldRune, Czeremszyna, Korpiklaani i inni
- Kapela ze Wsi, grupa z Tuwy oraz klimat ŁYKENDu
- Martin Hayes Ambasadorem Irlandii
- Ogrody Dźwięków z końcem maja
- Wrocławska Chatka Tańca ma 10 lat