Od Tarnobrzegu po...Ankarę!

Pol:Kul:Tur Projekt w Turcji
Anna Wilczyńska, 4 września 2014
Masala Sound System
Fot. Kamil Piotrowski
Trwają obchody 600. lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją, a w ich ramach prezentacje różnych aspektów polskiej kultury w kraju nad Bosforem, m.in. projekt polskiego etno-kolektywu i lokalnych artystów.

Masala Soundsystem - bo o tej formacji mowa, szykuje międzynarodowy, polsko-turecki projekt. Ten kolektyw, łączący m.in. etno, reggae, ragga, rap oraz instrumenty tradycyjne z elektronicznymi został wymyślony przez dziennikarza i podróżnika, Maxa Cegielskiego, już prawie 12 lat temu. W założeniach była to (i jest nadal) wybuchowa mieszanka, łącząca różne style muzyczne, podobnie jak masala - mieszanka ziół lub przypraw, specyficznych dla kuchni indyjskiej. Sami określają swoją muzykę jako "elektro-etno-ragga-rap-punk'n'bass-step". W miarę upływu lat klubowy soundsystem przekształcił się w znany zespół ze znacznym dorobkiem, a ich super przebój z 2004 r "Od Tarnobrzegu po Bangladesz" nuciło wiele osób w całej Polsce. Przypomnijmy ten hit:

Z okazji Roku Polskiego w Turcji, o którym pisaliśmy wiosną, Masala Soundsystem na początku października organizuje wydarzenie nazwane Pol:Kul:Tur. To cykl koncertów w klubach trzech dużych miast: Eskisehiru (02.10.), Ankary (03.10.) i Stambułu (04.10.). Do projektu zaproszono tureckiego wirtuoza lutni długoszyjkowej oud, Mehmeta Polata, z którym nawiązano współpracę przez internet. Planowany jest wspólny występ i prezentacja nowych utworów, specjalnie zrealizowanych na potrzeby projektu. Każdy koncert naszego soundsystemu poprzedzony będzie koncertem lokalnej grupy Sattas, która specjalizuje się w nurcie reggae.

To nie koniec atrakcji. Przybędą również goście Masali z Polski - tancerki, wokalistki i choreografki z grupy Pleciony Warkoczyk oraz tancerki z Menada Dance Collective. Z kolei wizualizacjami opartymi na elementach naszego i tureckiego dziedzictwa zajmą się VJ’e Motivo i Disenti. Szykuje się zatem ciekawe, multimedialne wydarzenie, którego celem będzie przybliżenie polskiej kultury w kraju położonym na granicy Europy i Azji.

Efekty tej współpracy będziemy mogli poznać również i my, ponieważ zarejestowany w trakcie koncertów materiał zostanie później bezpłatnie udostępniony na stronie internetowej.

A tak brzmi Masala dziś:

Źródło: strona projektu i materiały od organizatora

 

Pol:Kul:Tur Projekt, 2-4.10.2014, Eskisehir, Ankara, Stambuł; Turcja
Portal Folk24. pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu