Makamy i mazurki

Rok polski w Turcji
Anna Wilczyńska, 19 marca 2014
Naneli Lale
Fot. Bartek Muracki
Od początku marca trwa intensywna prezentacja kultury polskiej w Turcji. Wszystko to w ramach obchodów 600 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Nie zabraknie tam muzyki tradycyjnej i folkowej.

Z okazji okragłej rocznicy wzajemnych relacji, rok ten ma przybliżyć polską kulturę mieszkańcom Turcji. W planach naszego Ministerstwa Kultury widnieje aż 100 projektów artystycznych, które mają zostać zrealizowane w 2014 roku. Również w Polsce odbędzie się wiele wydarzeń prezentujących kraj położony nad Bosforem, na pograniczu Europy i Azji. Wszystko to obejmie różne dziedziny sztuki (teatr, kino, muzykę).

Od początku marca trwa już European Jazz Festival w Izmirze, gdzie zaproszeni zostali polscy artyści: Janusz Prusinowski Trio, Monodia Polska pod kierunkiem Adama Struga, zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej oraz jazzowy Maciej Obara International Quintet. Co ciekawe, oprócz samych występów, artyści poprowadzą warsztaty. Zajęcia te obejmą spotkania z lokalną publicznością i są na równi ważnymi wydarzeniami festiwalu co same koncerty, które trwać będą do końca tego tygodnia (20.03).

Poza polską muzyką tradycyjną na tureckiej ziemi zaprezentowane zostaną również nurt etno i folk. W październiku kilka razy zagra Masala Sound System, a punkowo-folkowa R.U.T.A. ma w planach wspólny projekt z tuzami lokalnej sceny etno-alternatywej, czyli zespołem BaBa ZuLa.

Ciekawy i wielowątkowy projekt polsko-turecki przygotowała też Grupa Studnia O., której członkowie zajmują się opowiadaniem baśni i historii z różnych stron świata, często z towarzyszeniem etnicznych instrumentów. Przedsięwzięcie składa się ze spektaklu dla dorosłych "Wędrowcy i opowieści", spektaklu dla dzieci "Latający kufer" oraz spotkania polskich i tureckich bardów. Te wielojęzyczne widowiska narracyjne łączące słowo, muzykę i śpiew zostaną zaprezentowane w Stambule, Ankarze oraz Bursie. Z kolei polsko-tureckie spotkanie bardów, to zaplanowane na dwa wieczory spotkanie polskich artystów, zajmujących się tradycyjną pieśnią dziadowską i ludową balladą, z tureckimi pieśniarzami – aszykami. Pierwszy z tych wieczorów odbędzie się już 21.03 w Warszawie, a drugi w Ankarze 26-27.09. Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Zapytaliśmy również jeden z naszych czołowych zespołów folk grających klasyczną muzykę turecką - Naneli Lale (na zdjęciu powyżej), jakie mają plany na ten wyjątkowy dla nich rok:

- "Bierzemy udział w obchodach przede wszystkim koncertując. Mamy też w planach podsumować ten rok nagraniem płyty live z koncertu, przede wszystkim z kompozycjami Wojciecha Bobowskiego aka Ali Ufki, czyli niezwykłego Polaka, tłumacza dyplomatycznego w służbie sułtańskiej, muzyka i poety. Jego utwory muzyczne są postrzegane jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej XVII wieku. Był niezwykłą postacią, a niestety w Polsce jest wciąż niedoceniony i nieobecny. W Turcji za to jest postacią cenioną i znaną. Jako zespół Polaków grających turecką muzykę osmańską, szukamy powiązań polsko-tureckich. Ali Ufki jest właśnie takim pomostem między naszymi kulturami muzycznymi. Koncert w towarzystwie zaproszonych gości planujemy jesienią, płytę z początkiem wiosny"- napisała nam członkini grupy, Hela Matuszewska.

Źródło: mat. własne, http://www.mkidn.gov.pl/, oraz http://turcja2014.wordpress.com/

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu