Muzyka bojarów

Nowy album Trei Parale
Witt Wilczyński, 9 maja 2012
Trei Parale
Fot. Press
Po udanej fuzji klasycznego rocka i muzyki bałkańskiej "Balkanic Zeppelin" nagranej kilka lat temu, rumuńskie Trzy Grosze odsłaniają ponownie muzyczne kulisy XIX-wiecznych Bałkanów. Druga część projektu "Bazar" już!

Rumuńką grupę Trei Parale fani folku na pewno pamiętają z Mikołajek Folkowych 2010, pisaliśmy o ich polskim koncercie tu.

Pierwsza część projektu "Bazar" ukazała się w 2008 roku i jest bardzo udaną próbą odtworzenia i ocalenia dla potomności dawnej muzyki bałkańskiej, w szczególności z terenów dzisiejszej Rumunii. Druga część projektu jest tego kontynuacją - to dalsza rekonstrukcja dawnej muzyki rumuńskiej oraz muzyki bojarów mołdawskich i wołoskich z końca XVIII wieku i połowy XIX wieku. Muzyka ta umiejscowiona pomiędzy muzyką szlachecką i chłopską opiera się również na początkach rumuńskiej liryki miłosnej Conachi i braci Văcăreşti. Jest to także reminiscencja wpływów bizantyjskich. Nagrywając płytę i dokonując wyboru utworów muzycy Trei Parale sięgnęli do takich XIX wiecznych zbiorów jak m.in. Dimitrie Vulpian'a i Anton Pann'a oraz do opracowań znanych i popularnych melodii ludowych, które zachowały dawne wpływy, w tym orientalne.

Prapremiera albumu będzie miała miejsce podczas koncertu 10 maja w Teatrze Nottara w Bukareszcie, gdzie Trei Parale wystąpią wspólnie ze skrzypkiem Mihai Balabasem. Ten dzień jest również oficjalną datą ukazania się płyty. Światowa premiera nastąpi 19 maja podczas międzynarodowego Green Jazz Fest, także w Bukareszcie, gdzie grupa zagra koncert z Yair Dalalem, izraelskim mistrzem oudu.

W dniach 23 i 24 maja grupa odwiedzi Tel-Aviv na zaproszenie tamtejszego oddziału Rumuńskiego Instytutu Kultury, gdzie zagra z Yair Dalalem i Erezem Monkiem. Kanwą koncertu będzie dialog pomiędzy oudem a kobzą - dialogiem pomiędzy muzyką Bałkanów i Bliskiego Wschodu.

Grupa Trei Parale mówi o sobie:

- "Jesteśmy grupą muzyków, która poprzez projekt "Bazar" rekonstruuje muzykę XIX wiecznych Wołochów i Mołdawian. W naszych muzycznych interpretacjach zaczynaliśmy jako amatorzy, obecnie kroczymy drogą profesjonalną. Wciąż doskonalimy nasze podejście do projektu, staramy się we właściwy sposób wykorzystać historyczne źródła (także XX-wieczne) i instrumenty, które zachowały i oddają klimat zamierzchłej przeszłości".

Na płycie "Bazar Cântări din veacul al XIX-lea (partea a II-a)" nagranej w składzie:

znalazło się 14 utworów, które świetnie oddają klimat dawnych Bałkanów!

  1. "Cântecul lui Barbu Lăutaru"
  2. "Cum dai lele laptele şi Brăileanca"
  3. "Geamparaua de la Dăeni"
  4. "Când toca la Radu Vodă"
  5. "Două dansuri munteneşti"
  6. "Nu mă pedepsi stăpână"
  7. "Pe mine ce m-a mâncat"
  8. "Decât ruda şi vecinu’"
  9. 'Maneaua turcească  de la Clejani"
  10. "Grele chinuri m-a cuprins, Hora lui Zlotea şi Aolică ce văzui"
  11. "De când s-a dus neica-n cale"
  12. "Cântecul evreiesc al lui  Berucai"
  13. "Ma yofus (cântec evreiesc)"
  14. "Bate-o Sfântu’ de lupoaie"

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu