Muzyka bojarów
Nowy album Trei ParaleRumuńką grupę Trei Parale fani folku na pewno pamiętają z Mikołajek Folkowych 2010, pisaliśmy o ich polskim koncercie tu.
Pierwsza część projektu "Bazar" ukazała się w 2008 roku i jest bardzo udaną próbą odtworzenia i ocalenia dla potomności dawnej muzyki bałkańskiej, w szczególności z terenów dzisiejszej Rumunii. Druga część projektu jest tego kontynuacją - to dalsza rekonstrukcja dawnej muzyki rumuńskiej oraz muzyki bojarów mołdawskich i wołoskich z końca XVIII wieku i połowy XIX wieku. Muzyka ta umiejscowiona pomiędzy muzyką szlachecką i chłopską opiera się również na początkach rumuńskiej liryki miłosnej Conachi i braci Văcăreşti. Jest to także reminiscencja wpływów bizantyjskich. Nagrywając płytę i dokonując wyboru utworów muzycy Trei Parale sięgnęli do takich XIX wiecznych zbiorów jak m.in. Dimitrie Vulpian'a i Anton Pann'a oraz do opracowań znanych i popularnych melodii ludowych, które zachowały dawne wpływy, w tym orientalne.
Prapremiera albumu będzie miała miejsce podczas koncertu 10 maja w Teatrze Nottara w Bukareszcie, gdzie Trei Parale wystąpią wspólnie ze skrzypkiem Mihai Balabasem. Ten dzień jest również oficjalną datą ukazania się płyty. Światowa premiera nastąpi 19 maja podczas międzynarodowego Green Jazz Fest, także w Bukareszcie, gdzie grupa zagra koncert z Yair Dalalem, izraelskim mistrzem oudu.
W dniach 23 i 24 maja grupa odwiedzi Tel-Aviv na zaproszenie tamtejszego oddziału Rumuńskiego Instytutu Kultury, gdzie zagra z Yair Dalalem i Erezem Monkiem. Kanwą koncertu będzie dialog pomiędzy oudem a kobzą - dialogiem pomiędzy muzyką Bałkanów i Bliskiego Wschodu.
Grupa Trei Parale mówi o sobie:
- "Jesteśmy grupą muzyków, która poprzez projekt "Bazar" rekonstruuje muzykę XIX wiecznych Wołochów i Mołdawian. W naszych muzycznych interpretacjach zaczynaliśmy jako amatorzy, obecnie kroczymy drogą profesjonalną. Wciąż doskonalimy nasze podejście do projektu, staramy się we właściwy sposób wykorzystać historyczne źródła (także XX-wieczne) i instrumenty, które zachowały i oddają klimat zamierzchłej przeszłości".
Na płycie "Bazar Cântări din veacul al XIX-lea (partea a II-a)" nagranej w składzie:
- Florin Iordan - flety, kawal, kobza
- Daniel Pop - śpiew, flety, kawal, drumla, instrumenty perkusyjne
- Beatrice Iordan - śpiew, kobza
- Dinu Petrescu - darabuka, daf
znalazło się 14 utworów, które świetnie oddają klimat dawnych Bałkanów!
- "Cântecul lui Barbu Lăutaru"
- "Cum dai lele laptele şi Brăileanca"
- "Geamparaua de la Dăeni"
- "Când toca la Radu Vodă"
- "Două dansuri munteneşti"
- "Nu mă pedepsi stăpână"
- "Pe mine ce m-a mâncat"
- "Decât ruda şi vecinu’"
- 'Maneaua turcească de la Clejani"
- "Grele chinuri m-a cuprins, Hora lui Zlotea şi Aolică ce văzui"
- "De când s-a dus neica-n cale"
- "Cântecul evreiesc al lui Berucai"
- "Ma yofus (cântec evreiesc)"
- "Bate-o Sfântu’ de lupoaie"