Krainy Kolberga
Wszystkie Mazurki ŚwiataWielokrotnie pisaliśmy już, że z racji przypadających w br. 200. urodzin ojca polskiej folklorystyki, odbędzie się wiele wydarzeń promujących polską muzyką tradycyjną. Również organizatorzy festiwalu Wszystkie Mazurki Świata postanowili oddać hołd wielkiemu uczonemu i zatytułowali tę edycję "Rzeczpospolita Kolberga". Jej motywem przewodnim jest, jak czytamy na stronie imprezy, "zebranie razem tradycji muzycznych związanych z obszarem historycznej Rzeczpospolitej". Koncerty festiwalowe zaprezentują więc kolejne części opisanego przez Kolberga obszaru: północny-zachód, północny-wschód i południowy-wschód. Ostatni region - kraina południowo-zachodnia, zostanie przedstawiona w listopadzie br., w czasie jesiennych Mazurków.
Zapowiadany przez organizatorów "powrót duchowy i muzyczny do dawnej Rzeczpospolitej" przejawi się też w postaci występów gości z naszych dawnych Kresów, a dziś zagranicy. Z Litwy przybędzie wykonujący archaiczne pieśni sutartines zespół Mindre, z Białorusi grający do tańca zespół Na Taku, a z Ukrainy jedna z najwybitniejszych śpiewaczek starszego pokolenia, Dominika Czekun z uczniami. Ponadto, usłyszymy wykonawców takich jak: Huculi, Susannę Karpenko ze swoją grupą, oraz lirnika z Podola, Andrija Liaszuka. Wystąpią również mistrzowie tradycyjnego śpiewu i gry z terenu współczesnej Polski oraz muzycy, którzy kontynuują bądź rekonstruują tradycje dawnego, wiejskiego muzykowania, jak Janusz Prusinowski Trio czy Kapela Brodów.
Stałe elementy festiwalu to m.in. poniedziałek wielkanocny z Mazurkami, Noc Tańca, Targowisko Instrumentów oraz warsztaty śpiewu, gry i tańca na ludowych instrumentach. Wieczorami nabyte od Mistrzów umiejętności będzie można zastosować w praktyce w Klubie festiwalowym, gdzie na pewno okazji do tańca nie zabraknie. Ważne jest, że zajęcia te są bezpłatne i dostępne dla każdego, kto zechce przyjść. Zapisy mailowe obowiązują tylko do klasy śpiewu mazurkowego i tańca dla zaawansowanych – szczegółowe informacje i plan dostępne są tutaj.
Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu jest również konkurs "Stara Tradycja" skierowany do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel. W tym roku pierwszy etap zmagań już za nami. Do koncertu finałowego jury w składzie: Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Adam Strug, Marcin Pospieszalski, Tomasz Nowak, Piotr Kędziorek i Janusz Prusinowski zakwalifikowało aż 11 wykonawców:
- Kapela DiaBuBu (Łęczyckie)
- Kapela Piotra i Pawła (Wielkopolska)
- Kapela Mała Ziemia Suska (Beskidy)
- Muzyka Orawska (Orawa)
- Joanna Sarnecka (Sanockie)
- Jakub Tlałka (Żywiecczyzna)
- Zespół Hamernik (Podhale)
- Kapela z Kociny (Kaliskie)
- Kapela Przewłockiego (Wileńszczyzna)
- Kapela Parura (Lubelskie)
- Kapela Biskupianie z Domachowa (Wielkopolska)
Konkurs odbędzie się drugiego dnia festiwalu, we wtorek, 22.o4, a gwiazdą tego koncertu będzie Kapela Maliszów (na zdjęciu powyżej) - laureat głównej nagrody zeszłorocznej edycji.
Podstawowe informacje o festiwalu znajdziecie w dziale "wydarzenia", a szczegóły dostępne są na stronie organizatora.
Źródło: strona festiwalu