Koncert u siebie

10 lat Dalriady
Witt Wilczyński, 27 grudnia 2013
Dalriada
Fot. Witt Wilczyński

W 2003 roku folkmetalowy świat otrzymał od Węgrów pierwsze demo zatytułowane "Walesi Bárdok". Od tamtego momentu upłynęła już dekada, w tym czasie pojawiło się aż siedem albumów i zespół odbył setki koncertów w całej Europie.

Zespół powstał w miejscowości Szoprón w 1998 roku jako Echo of Dalriada i pod tą nazwą działał i występował do 2006 r. Wtedy nastąpiła zmiana nazwy na obecną. Niemniej pierwsze demo ukazało się w 2003 roku i ten moment grupa przyjęła jako punkt odniesienia dla jubileuszowego koncertu, który już w połowie stycznia odbędzie się w stolicy Węgier. Wydany w 2011 roku krążek "Ígéret" rozsławił Dalriadę na całym świecie. Warto dodać, że źródła inspiracji muzyków, od początku istnienia zespołu, pozostają takie same. Są to literatura węgierska, legendy, muzyka i poezja ludowa.

Podczas rocznicowego koncertu usłyszeć będzie można wszystkie najważniejsze utwory zespołu, począwszy od pierwszej demówki, aż po najnowszy, wydany w zeszłym roku album "Napisten Hava". Zespół oficjalnie ogłosił, że w tym szczególnym dla Dalriady dniu zagrają również utwory, które nigdy do tej pory nie były wykonywane na żywo oraz specjalne wersje najbardziej znanych przebojów.

Przypomnijmy zatem klimat koncertów Dalriady:

oraz ich koncert w Warszawie:

Część główna koncertu podzielona będzie na trzy tematyczne, godzinne sety. Korai évek poświęcony będzie najstarszym utworom z czasów Echo of Dalriada, Össz-Népi związany będzie z folkiem i ludowością, a Sűrű Magyaros z tożsamością węgierską. W roli rozgrzewacza na scenie zobaczymy  zespół Fajkusz Banda, wykonywujący tradycyjną muzykę węgierską, który również pojawiał się gościnnie na płytach i koncertach Dalriady:

Gośćmi specjalnymi koncertu będą też: wokalistka Kun Anita (którą polscy fani mogli usłyszeć podczas zeszłorocznej edycji Rock in Szczecin, kiedy zastępowała będącą w ciąży Laurę Binder), Mikus Tamás (Tass) z formacji AgregatorSchrott Péter (Schrotti) z kapeli Tűzmadár oraz Kemencei Balázs (z metalowych formacji Wall of Sleep i Stonedirt).

Dalriada - "10. Éves Születésnapi Nagykoncert", 18.01.2014, 1900, Dürer Kert, Ajtósi Dürer sor 19-21., Budapeszt

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu