Instrumenty.edu

Nowy serwis o instrumentach ludowych
Kamil Piotr Piotrowski, 24 marca 2015
Instrumenty ludowe
Fot. Instrumenty.edu.pl
W sieci funkcjonuje nowy serwis poświęcony polskim instrumentom ludowym. To spora baza. Można tu o instrumentach poczytać, można posłuchać ich brzmienia i wreszcie można je niemal z każdej strony pooglądać.

Nowy serwis internetowy to projekt zrealizowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań priorytetowych Roku Kolberga, w 200. rocznicę urodzin wybitnego polskiego folklorysty i etnografa. Graficznie zaprojektowało go  Studio Robot, które już wcześniej realizowało wystawy dla Muzeum Chopina, w Warszawie i w Żelazowej Woli.

Stworzona baza prezentuje niemal 250 polskich ludowych instrumentów muzycznych z terenu całego kraju, pochodzących z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego w Poznaniu oraz Kolekcji Jadwigi i Mariana Sobieskich.

Czytelnicy znajdą tu ok 1000 zdjęć, wysokiej jakości oraz obiekty prezentowane w technice 360 stopni. Ciekawostką - jak piszą projektanci - jest to, że prezentowane są tu zarówno instrumenty, które, można obejrzeć w w.w. muzeach i kolekcjach, ale także, a może przede wszytskim te, które ze względów konserwatorskich, wystawienniczych, a także warunków lokalowych, znajdują się (niestety w większości) w muzealnych magazynach.

Jak czytamy na stronie projektu: "W bazie zgromadzono większość typów instrumentów występujących na terenie Polski, ich najciekawsze rodzaje oraz warianty. Obiekty reprezentują stosunkowo szeroki zakres czasowy (XVIII - XXI w.) i obrazują (...) zmiany w ich budowie i zdobnictwie. Są to instrumenty zarówno nadające się do gry jak również niesprawne (stąd w opisach często hipotetyczne dane dotyczące np. skali lub stroju)."


Jak zapowiadają twórcy serwisu, baza może być uzupełniana o interesujące obiekty znajdujące się w innych kolekcjach, stąd zaproszenie do współtworzenia tej kolekcji.

W imieniu twórców zapraszamy do odwiedzenia strony www.instrumenty.edu.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu