Folklor na Podlasiu

Podlaska Oktawa Kultur 2013
Anna Wilczyńska, 18 lipca 2013
Podlaska Oktawa Kultur
Fot. Marcin Adamski
Fani etnicznych dźwięków na wschodzie Polski nie mogą narzekać. Jeszcze na dobre nie skończy się festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze, gdy zacznie się jedna z największych imprez folklorystycznych w regionie.

Pierwotnym celem tego festiwalu było ukazanie różnorodności kulturowej i etnicznej terenu województwa podlaskiego, ale wobec wielkiego zainteresowania imprezą płynącego z zagranicy, rozszerzono formułę o gości z innych krajów - Greków, Chorwatów, Turków, a nawet Hindusów. Festiwal zdobył szybko renomę i uznanie wśród publiczności.

W tym roku szósta już edycja Podlaskiej Oktawy Kultur, bo o niej mowa, odbędzie się w dniach 22-28 lipca. Tradycyjnie najwięcej zespołów prezentować będzie kulturę zamieszkałych w województwie podlaskim mniejszości - Białorusinów, Litwinów, Romów, Rosjan, Tatarów, Ukraińców i Żydów. Z bardziej egzotycznych gości zagranicznych wymienić należy Izarelski Teatr Tańca, teatr taneczny Escada z Armenii, grupę Kabatas z Turcji, zespół Ribarska Banja z Serbii, Les Colporteurs z Francji oraz Igora Milsteina z grupą klezmerską Nächama (Niemcy).

Choć festiwal ma przede wszystkim charakter folklorystyczny i tego rodzaju grup jest tu najwięcej, nie oznacza, że miłośnicy folku nie będą usatysfakcjonowani. W tym roku w ramach Oktawy wystąpi silna reprezentacja tego nurtu, m.in. Karolina Cicha z Bartem Pałygą (projekt "Wieloma językami"), etno-jazzowa Sarakina, klezmerski Samech oraz inspirujący się teraz Nowym Orleanem zespół Folk Brothers. Szczegóły dotyczące koncertów Sarakiny znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Artystów związanych z folkiem będzie można też usłyszeć już 22 lipca, w trakcie spektaklu Ukrainność, inaugurującego cały festiwal. Pod kierownictwem Sergija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk, do poezji polskiej i naszych wschodnich sąsiadów, przygrywać będą znani muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) oraz lider kultowego zespołu Open Folk, Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte). Autorką przedstawienia jest, pochodząca z Białegostoku, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Magdalena Warzecha.

Ciekawie zapowiada się również występ, rzadko słyszanej w Polsce, Częstochowa Pipes & Drums  (28.07 Białystok) - jedynej polskiej orkiestry dudziarskiej, wykonującej tradycyjną szkocką muzykę. Dodajmy, że dotychczas w ramach Oktawy zagrały czołowe polskie zespoły folkowe: Czeremszyna, Orkiestra Św. MikołajaČači Vorba, Maria Pomianowska z Zespołem Polskim.

Jak zwykle festiwal odbywa się z wielkim rozmachem, w kilkunastu miejscowościach woj. podlaskiego, a zwieńczy go koncert galowy przy białostockim Ratuszu, w niedzielę 28 lipca.

Po szczegóły obszernego programu odsyłamy na stronę organizatora.

A tak Podlasie zaprasza na tegoroczny festiwal:

 Źródło: www.oktawa.woak.bialystok.pl

Podlaska Oktawa Kultur, 22-28.07.2013, woj. podlaskie
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu