Dołącz do Stada

Nowy festiwal etniczny
Kamil Piotr Piotrowski, 16 maja 2013
Studium Instrumentów Etnicznych
Fot. Press
Dawniej bywało, że w okolicach Gór Świętokrzyskich, w wybrane dni w roku, ludzie wspólnie grali „nieobyczajną muzykę”, tańczyli, w zapamiętaniu wykonywali dziwne ruchy w tańcu w kole, jednoczyli się z miejscem z którego wyrośli.

- "Taki zwyczaj nazywany był „Stadem”, opisał go w swych kronikach Jan Długosz, czy z tego czasu z tego zwyczaju, zostało jeszcze coś w mieszkańcach tej ziemi" - pytają retorycznie organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Etniczno-Folkowej w Skarżysku Kościelnym. Przekonamy się już w ostatni weekend maja.

- "Idea Stada jako zjawiska wyniknęła z działalności zespołu Natural Beat Band oraz Studium Instrumentów Etnicznych. Po nagraniu płyty „Stado“ okazało się, że zjawisko stada, czyli wspólnego odczuwania miejsca, tradycji, poprzez muzykę, śpiew i taniec nie było całkowicie zapomniane" - opowiada Piotr Stefański, muzyk zespołów Natural Beat Band oraz Studium Instrumentów Etnicznych, miłośnik i propagator gry na etnicznych instrumentach perkusyjnych.

Wielkim orędownikiem festiwalu i jego organizatorem jest Starosta Skarżyski Michał Jędrys. Napisał projekt, zdobył fundusze. Wspiera go w tym lokalne środowisko muzyków i animatorów kultury, w tym właśnie Piotr Stefański. Na program Festiwalu Muzyki Etniczno-Folkowej złożą się koncerty i warsztaty. Na pierwszą edycję zaproszono: Sylwię Nadrgodkiewicz i Fundację "Rozdroża", którzy poprowadzą warsztaty śpiewu białego, tradycyjną muzykę regionu przedstawi Jan Gaca z zespołem, etniczność połączoną ze współczesnością usłyszymy w koncercie zespołów Studium Instrumentów Etnicznych oraz Natural Beat Band, z towarzyszeniem instrumentalistów Andrzeja Chochoła i Henryka Gembalskiego. Na koniec tej części wszyscy, muzycy i warsztatowicze, połączą siły i spróbują pomuzykować w... Stadzie, w zapamiętaniu.

- „Zawsze interesowała mnie transowość, choć wolę określenie gra w zapamiętaniu, która była charakterystyczna dla naszego regionu. Na przykład ludzie z Przysuchy często grywali mazurki czy oberki improwizując godzinami, popadając właśnie w to zapamiętanie. Jest podstawa kulturowa i historyczna by robić u nas taki festiwal“ - wyjaśnia chęć „stadnego“ muzykowania Piotr Stefański.

Na finale pojawi się Darek Makaruk z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

Festiwal Muzyki Etniczno-Folkowej, 26.05.2013, Skarżysko Kościelne
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu