Dla Marii i Trebuniów
39 edycja Nagród im. Oskara KolbergaNagroda przyznawana jest przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską. Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się m.in. Maria Baliszewska i rodzinna kapela Trebuniów-Tutków (pełna lista dostępna tutaj)
Maria Baliszewska jest dziennikarką Polskiego Radia od roku 1973. Jej specjalnością i zawodowym planem na życie była zawsze muzyka tradycyjna, a także szeroko rozumiana tradycja polska oraz innych narodów. Autorka niezliczonej ilości audycji o tematyce ludowej, nagrań polskiego folkloru muzycznego, w tym pieśni Polaków na Litwie (szereg płyt w serii „Muzyka Źródeł”). Wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzyki Ludowej, a następnie Radiowego Centrum Kultury Ludowej, grupy roboczej muzyki tradycyjnej i folkowej oraz organizatorka dwóch festiwali Europejskiej Unii Radiowej (1998-2009), szefowa festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja" (1998-2007). Jej dorobek wyróżniony został m.in. Złotym Mikrofonem, nagrodą specjalną Fundacji Kultury, nagrodą Ministra Kultury, nagrodą Zygmunta Glogera oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Naszą rozmowę z Marią Baliszewską możecie przeczytać tutaj
Trebunie-Tutki z kolei, to muzykująca rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od regionalnej kapeli ludowej po rozpoznawany w wielu krajach świata zespół worldmusic. Ich muzyka, którą przekazywali sobie od pokoleń, opiera się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej i specyficznym stylu wykonawczym. Współpracują z artystami różnych nurtów, z kraju i zagranicy, m.in. Adrianem Sherwoodem, Krzysztofem Ścierańskim, Voo Voo, Włodzimierzem Kiniorskim, a w świecie zasłynęli ze współpracy z jamajskim zespołem reggae – Twinkle Brothers, z którym w 2008 wydali album "Songs of Glory/Pieśni Chwały".
Naszą rozmowę z liderem zespołu, Krzysztofem Trebunią-Tutką, możecie przeczytać tutaj.