Dla górali z Nepalu
47. MFFZG w ZakopanemMiędzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to wręcz instytucja, która za trzy lata obchodzić będzie swoje 50. urodziny. To impreza, która propaguje folklor z różnych stron świata, a jednocześnie integruje górali spod Giewontu. Festiwal wychodzi do widza barwnym korowodem zespołów, paradą dorożek, kusi degustacjami kuchni i atrakcjami (również dla dzieci) w wiosce festiwalowej.
W tym roku MFFZG odbędzie się w Zakopanem w dniach 21-29.08. Pewne punkty programu są stałe, m.in. Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Solistów Ludowych, kiermasz sztuki ludowej, spotkania z artystami ludowymi i profesjonalnymi plastykami, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowody uczestników festiwalu. Najważniejszy jest oczywiście konkurs, w którym nagrodami są Złota, Srebrna i Brązowa Ciupaga. W tym roku zawalczą o nią zespoły z Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indii, Meksyku, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Serbii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Reprezentanci Polski zostaną wyłonieni podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu pod koniec lipca. Wszystkie zespoły będą oceniane przez międzynarodowe jury w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.
Od kilku lat stałym punktem festiwalu jest koncert "Na folkową nutę". W tym roku będzie miał szczególny charakter, ponieważ cały dochód zostanie przeznaczony dla mieszkańców Nepalu. Jako że na festiwalu kilka razy goszczono zespoły z Nepalu, organizatorzy w geście solidarności postanowili upamiętnić ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i wspomóc potrzebujących z tego kraju. Gwiazdą tego koncertu będzie Kapela ze Wsi Warszawa (21.08. g. 20:00). Folkowe akcenty znajdziemy również w Etno Pikniku (29.08), podczas którego na plenerowej scenie zagra Żywiołak.
Nowością jest konkurs fotograficzny "Żywioł folkloru", który w tym roku odbędzie się po raz drugi. Przypomnijmy, że jego celem jest ukazanie piękna góralskiego folkloru z całego świata oraz promocja festiwalu. Pierwsza kategoria "Żywioł Folkloru - Bogactwo stroju, siła tradycji" zarezerwowana jest dla dziennikarzy i fotoreporterów, podczas gdy druga - "Żywioł Folkloru – Festiwalowa Wioska tętniąca życiem" jest otwarta dla festiwalowej publiczności. Każdy uczestnik może zgłosić 5 prac w dowolnej technice fotograficznej, które należy przesłać w terminie od 31.08 do 30.09 2015 r. Zdjęcia nagrodzone w zeszłym roku obejrzeć można będzie na wystawie.
Szczegóły dot. w/w koncertów w dziale "wydarzenia", a pełny program na stronie festiwalu.
A tak wygląda tegoroczne filmowe zaproszenie na festiwal:
47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, 21-29.08.2015, Zakopane
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia