Dimotiko, rembetiko i laiko
Tańce greckie w PolsceTaniec ludowy i ten wywodzący się z tradycji miejskiej jest w Grecji żywą częścią kultury. Bez niego nie obejdzie się żadna większa uroczystość, czy to na wsi, czy to w mieście, zarówno w tawernie, jak i w dyskotece. Tańce te są powszechnie znane i wykonywane podczas świąt narodowych, lokalnych zabaw i odpustów, bez względu na wiek uczestników.
W Polsce mamy wyjątkową okazję poznania tej tradycji dzięki zespołowi tańca Ilios, który tworzą Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska i Tomasz Kozłowski. To pasjonaci, którzy od kilkunastu lat w ramach działalności Towarzystwa Przyjaciół Grecji prezentują szerzej Polakom kulturę tego kraju.
Zespół od lat organizuje pokazy tańca, ale przede wszystkim prowadzi warsztaty, podczas których można się nauczyć tańców z różnych regionów – wysp, Grecji kontynentalnej, i pochodzących z różnych tradycji – wiejskiej (dimotiko) i miejskiej (rembetiko i laiko). Sami doskonalą swoje umiejętności u źródeł - m.in. odbywają kursy w najsłynniejszej instytucji zajmującej się tańcem greckim - Teatrze Tańca im. Dory Stratu w Atenach (rok powstania 1953), często wyjeżdżają też prywatnie do Grecji.
Jesienią w stolicy rozpoczął się nowy cykl zajęć, który fachowo przybliżył nam jeden z członków zespołu, Tomek Kozłowski:
- "Program całego, prawie rocznego cyklu obejmuje nie tylko tańce korowodowe, tańczone w Grecji najczęściej (m.in. kalamatiano, tsamiko, sirto, susta, zonaradiko, dipat, pendozali), ale także solowe (np. zeibekiko) oraz tańczone po 2-3 osoby (np. chasapiko, aptaliko). Pojawiają się także tańce lokalne, np. ikariotiko i simbethera z wyspy Ikarii, kursarikos z wyspy Patmos, fisuni z Epiru, sfarlis z Tracji i inne. Podczas warsztatów można też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kulturze Grecji, muzyce, instrumentach, strojach, a także o miejscach, z których pochodzą określone tańce. Ale przede wszystkim chodzi o dobrą wspólną zabawę ze słoneczną Grecją w tle".
Warto wspomnieć, że podczas warsztatów tańczy się do greckiej muzyki, co sprzyja nauce i przybliża klimat, w jakim te tańce są wykonywane w swojej ojczyźnie. Przy okazji można głębiej poznać tę scenę muzyczną – zarówno znanych artystów, jak i zespoły inspirujące się muzyką tradycyjną oraz ją wykonujące. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, do wakacji, w jeden weekend (sobota, niedziela) i trwają półtorej godziny.
- "Program jest tak układany, by osobom początkującym umożliwić nauczenie się kroków od podstaw, a zaawansowanym, które w tych warsztatach biorą udział od lat - utrwalenie umiejętności i poznawanie nowych tańców" – zapewnił nas Tomek.
W tym roku najbliższe weekendy z tańcem greckim to 17-18.01, 14-15.02, 14-15.03, 11-12.04, 16-17.05, 13-14.06. Szczegółowe informacje sukcesywnie pojawiają się w naszym dziale "wydarzenia".
Dodajmy, że oprócz stolicy, członkowie zespołu Ilios prowadzą warsztaty również podczas imprez folklorystycznych i festiwali folkowych w różnych miejscach Polski. W zeszłym roku odwiedzili m.in. festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze i "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.
Warsztaty tańców greckich, PKiN, Warszawa
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.