Dycha na dechach

Jubileusz zespołów Avalon i n obrotów
Aleksandra Szady, 12 stycznia 2015
Avalon
Fot. Robert Berent
Jedna z ciekawszych grup tańca irlandzkiego, uczestnicy liczących się festiwali, twórcy autorskich programów tanecznych, i mniej znana tańców polskich i skandynawskich celebrować będą wspólnie swoje 10 urodziny.

Zespół tańca irlandzkiego Avalon pochodzi z Torunia. Powstał w 2004 roku. Nazwa wiąże się z celtycką krainą wiecznej szczęśliwości. Początki zespołu są dość  interesujące i nietypowe, bowiem Avalon początkowo powstał jako koło naukowe przy Wydziale Nauk Historycznych na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Koperinka. Założyli je pasjonaci kultury celtyckiej, a taniec był jedynie częścią (choć niezwykle ważną) ich działalności. Z czasem Avalon "zyskał niezależność". Obecnie jest to nieformalna grupa taneczna, w której tańczy osiem tancerek: Natalia Romanowska, Karolina Pejas, Marta Łowicka, Izabela Strąk, Martyna Pawlik, Marta Górna, Kaja Miedzińska, Joanna Kiziuk.

W ciągu minionych, dziesięciu lat działalności zespół regularnie odwiedzał najważniejsze festiwale i imprezy muzyki irlandzkiej w Polsce, m.in. będziński "Zamek", toruński "Celtycki Gotyk" (którego są nawet współorganizatorem). Tańczyli też na festiwalu "Etniczny zawrót głowy" oraz na wielu scenach plenerowych i zamknniętych imprezach tanecznych.

Najbardziej jednak dumni są z autorskich spektakli tanecznych, a są to: "Niech światło tańczy w twoich oczach" (2005), "Magiczna Noc Avalonu" (2006) i najnowszy "Pieśń o Oisinie" (2012).

Zespół współpracował też z takimi zespołami muzycznymi jak: Thorn, Strays czy Willow.

Swoje 10  urodziny Avalon będzie świętować 17 stycznia, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, ale nie sam. Drugim jubilatem, obchodzącym także 10 urodziny, będzie grupa n obrotów - miłośnicy tańców wirowych w parach, kole, korowodzie, skupieni wokół tradycyjnych tańców z różnych zakątków Polski i  świata. Sami nie tylko tańczą, ale też muzykują, m.in. na skrzypcach, basetli, bębenku obręczowym.

Będzie okazja, by zobaczyć, co łączy tańce z Polski, Irlandii, Szwecji i Francji.

Poza tym w programie jubileuszowego koncertu zobaczymy m.in. występy taneczne jubilatów, koncerty do tańca, m.in: skieThorn, Celtic Tree, Macieja Kurczewskiego.

Oczywiście nie zabraknie także tradycyjnej zabawy Céilí. Chętni do wzięcia udziału w sesji muzycznej, pogrania do tańca lub nauczenia się paru układów lub kroków mogą zgłosić się do zespołu i uczestniczyć w jubileuszu nie tylko jako bierny widz.

Szczegóły jak zawsze w naszym dziale "wydarzenia"

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu