Cygańskie Dni
Romane Dyvesa 2014Międzynarodowe Spotkania Zespołów Romskich Romane Dyvesa (Cygańskie Dni) to prestiżowa impreza, która odbywa się od 1989 roku i na której prezentują się najwybitniejsi artyści romscy, czerpiący inspiracje z autentycznego folkloru. Gospodarzem imprezy jest Cygański Teatr Muzyczny Terno, założony w 1955 roku przez Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, aktora, który za swoją działalność na rzecz promowania i ochrony kultury romskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Polskiej - Gloria Artis.
W zeszłym roku festiwal obchodził srebrny jubileusz, w tym roku 26. edycja odbędzie się w dniach 11-12.07.2014. Piątkowy koncert poświęcony będzie cygańskiej poetce, Papuszy. Podczas koncertu recytowane będą jej wiersze a wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej oraz muzycy romscy z Rosji, Mołdawii i Teatru Muzycznego Terno. W dalszej części wieczoru usłyszymy też m.in. kapelę Diabolske Husle ze Słowacji, naszą Taborową Orkiestrę Harfiarzy, artystów zespołu Ilo z Rosji, Narodowy Balet Ukrainy im. P. Virskiego.
- " Festiwal zawsze był niszowy i undergroundowy, przede wszystkim kierowaliśmy się do ludzi, którzy potrafią docenić prawdziwą muzykę cygańską i folklor. Głównym założeniem było to, żeby występy były na wysokim poziomie. W tym roku są pewne zmiany, troszkę wprowadzamy nowości – to znaczy nowocześniejszych gatunków muzycznych, bo nie chcemy zostać przy samej tradycji, czystym folklorze. Chcemy to wymieszać, zrównoważyć, by było i nowocześnie i tradycyjnie, ale wszystko na najwyższym poziomie" - powiedział nam, zapytany o program tegorocznego festiwalu, współorganizator, muzyk teatru Terno, Manuel Dębicki. I rzeczywiście, drugiego dnia imprezy, w sobotę, 12.07 podczas Gypsy Night dominować będzie cygańska muzyka klubowa, a zagra Warsaw Balkan Madness i Bubliczki.
Jedną z niekwestionowanych gwiazd Romane Dyvesa będzie znana już doskonale polskim fanom Mahala Rai Banda z przedmieść Bukaresztu.
- " Mahala Rai Banda jest jednym z najlepszych zespołów cygańskich w Europie. Poznaliśmy się pierwszy raz na festiwalu w 2011 roku, ta przyjaźń bardzo rozwinęła się od tamtej pory, nagraliśmy z nimi jako Teatr Terno dwa single do piosenek E. Dębickiego. Zaprosiliśmy ich znów w tym roku bo to jeden z bardziej elektryzujących zespołów cygańskich i który znamy dość dobrze, wiemy, że są gwarancją wysokiego poziomu artystycznego. W tym roku pierwszy raz będzie transmisja programu drugiego telewizji, to tym bardziej chcemy ich pokazać - zależy nam, żeby podzielić się tym, co najlepsze" - opowiedział nam o szczegółach imprezy Manuel.
Wkrótce na naszym portalu opublikujemy wywiad z tym artystą.
Ramowy program festiwalu znajdziecie w dziale "wydarzenia" a szczegółowy na stronie organizatora.