Chanuka z klezmerami
Orkiestra Teatru Sejneńskiego w WarszawieW stołecznym Bemowskim Centrum Kultury trwa cykl Folkowo Bemowo, w ramach którego tej jesieni odbyły się już spotkania z muzyką inspirowaną ludowymi tradycjami z Polski (Kapela ze Wsi Warszawa), Ukrainy (grupa Babooshki) oraz Romów zamieszkujących Bałkany (Čači Vorba). Koncertom towarzyszyły warsztaty śpiewacze, instrumentalne, wykłady i spotkania.
W najbliższą sobotę, 20.12 kolejna odsłona cyklu. Tym razem w programie koncert klezmerów, który będzie połączony z rozpoczęciem obchodów Chanuki - Święta Świateł - bardzo ważnego dla wyznawców judaizmu. Przybędzie rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, który uroczyście zapali świece w tradycyjnym, ośmioramiennym świeczniku chanukowym. Następnie na scenę wkroczy gwiazda wieczoru - Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
To młody zespół, który działa przy Fundacji i Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Głównym celem tych instytucji jest propagowanie etosu pogranicza i prowadzenie międzykulturowego dialogu, nawiązującego do dziedzictwa Europy Środkowej i Wschodniej. Orkiestra wyłoniła się pod koniec lat 90. w trakcie prób do inscenizacji teatralnej "Dybuka" Szymona An-skiego. Od tego czasu przewinęło się przez nią wielu muzyków, którzy rozpoczęli tu swoją przygodę z klezmerką. Teraz kontynuują tę drogę już we własnych formacjach i z własnym pomysłem na granie, jak np. członkowie zespołu Sztetl.
Orkiestra wystąpiła kilka razy na festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tam udało im się nawiązać współpracę ze współczesnymi, wybitnymi klezmerami, wręcz legendami sceny: Michael'em Alpertem, Davidem Krakauerem, Frankiem Londonem czy Paul'em Brody. To wspólne muzykowanie przerodziło się później w wieloletni projekt "Tratwa Muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami". Do siedziby Orkiestry w przygranicznych Sejnach zaczęli przyjeżdżać muzycy z Nowego Jorku, często potomkowie żydowskich emigrantów, którzy w ten sposób, często po raz pierwszy zobaczyli kraj swoich przodków. W projekcie oprócz członków Orkiestry uczestniczyło także wielu młodych instrumentalistów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Rumunii, którzy uczyli się od samych sław i poszerzali swój warsztat. Projekt "Tratwa Muzykantów" to prawdziwy ewenement i most międzykulturowy, dzięki któremu dziś Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego znana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
A tak zabrzmieli na żywo z legendami współczesnej sceny klezmerskiej podczas "Tratwy Muzykantów":
Szczegóły warszawskiego koncertu dostępne są w dziale "wydarzenia", gdzie znajdziecie też informacje o konkursie, w którym można wygrać bilety.