Nad Kanałem

Festiwal Morza
Kamil Piotr Piotrowski, 8 czerwca 2012
W mieście portowym, otoczonym wodą, z dużym i silnym środowiskiem wodniackim, taverną żeglarską i ludźmi zafascynowanymi muzyką morza, brak festiwalu żeglarskiego był niemal ujmą na honorze. To się już zmieniło.

Festiwal Morza "Nad Kanałem" to drugi w historii festiwal żeglarski w mieście nad Kanałem Gliwickim. Impreza, jej nazwa, lokalizacja i termin nie są przypadkowe.

Gliwice to miasto portowe, port leży nad Kanałem Gliwickim, a dawny Kanał Kłodnicki przebiegał w samym centrum miasta. Na przełomie XX/XXI w. odbywał się w mieście, w październiku właśnie, festiwal żeglarski "Silesian Shanties". Gliwice mają też bardzo liczne środowisko wodniaków i należący do czołówki zespołów folku morskiego w kraju i za granicą zespół Sąsiedzi. Powrót festiwalu był kwestią czasu.

Inicjatorami jego powołania byli: Kamil Piotrowski, członek folkowo-szantowej grupy Sąsiedzi, dziennikarz muzyczny (Żagle, Szantymaniak, Folk24.pl), promotor kultury morskiej i organizator koncertów; Dariusz Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW, aktywnie działającej w Gliwicach organizacji kulturalnej oraz Wojciech Małota, współtwórca m.in. serwiu Szantymaniak, producent koncertów folkowych.

Pierwsza edycja odbyła się 17.10.2010 r., kilka metrów od miejsca, w którym przebiegał dawny Kanał Kłodnicki, w Starej Fabryce Drutu. Wzięły w niej udział zespoły: Banana Boat, Cztery Refy, Indygo i Sąsiedzi. Druga edycja przesunęła się nieco dalej, do ruin Teatru Miejskiego, odbyła się 15.10.2011, wystąpiły zespoły North Wind, Mechanicy Shanty oraz gospodarze, Sąsiedzi, którzy świętowali swoje 10 lecie. III Festiwal Morza Nad Kanałem powrócił w progi Starej Fabryki Drutu, a odbył się 20.10.2012 r. Była to pierwsza, międzynarodowa edycja, za sprawą przyjazdu do Gliwic Pata Sheridana, szantymena z Irlandii. Obok niego wystąpili: Brasy (promując nową płytę "Live"), Marta Śliwa, Indygo, Sąsiedzi i Qftry.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie GTW, zespół Sąsiedzi, Fundacja Folk24. Producentem jest Agencja Invini

Pokaż menu