Humppa

Nie tylko "emeryci"
Witt Wilczyński, 25 listopada 2013
Humppa to charakterystyczny dla Finlandii styl muzyczny. Podobnie jak czałgę, manele czy turbofolk - albo się go kocha albo nienawidzi. Jego korzenie sięgają nie tylko folku ale i jazzu tradycyjnego.

Początki stylu humppa można datować na lata 30 XX wieku, kiedy to w Finlandii zaczął wykrystalizowywać się z popularnych foxtrotów i jazzu tradycyjnego. Melodie oparte są na takcie 2/4 oraz tempie od 250 do 280 uderzeń na minutę a sama nazwa stylu ugruntowała się  w latach 50 na potrzeby audycji radiowej i przyjęła  szerzej.

Początkowo muzyki humppa słuchali przede wszystkim ludzie starsi, którzy również bawili się do tej muzyki. Swój renesans miała w latach 70 i 80 a do szerszej publiczności trafiła przede wszystkim za sprawą dwóch zespołów: folkow0-parodystycznego Eläkeläiset ("Emeryci", nawiązujący swoją nazwą do pierwotnego odbiorcy tego stylu) i folkmetalowej grupy Finntroll.

Obecnie humppa jest przede wszystkim stylem parodystycznym, nagrywanymi i wykonywanym scenicznie pod wpływem alkoholu, wiele z hitów jest coverami znanych światowych kawałków od popu po heavymetal. Źródłosłowia "humppy" badacze doszukują się w onomatopei (dźwięk tuby: hump - pa) lub po prostu w fińskim określeniu słowa "bzdura". Humppa na swój sposób jest odpowiednikiem czeskiej dechovki czy bałkańskich orkiest cygańskich i łączy w sobie elementy jazzu, polek, folku, orkiestr dętych i ludowych zabaw tanecznych.

Najbardziej znanymi zespołami nurtu oprócz wcześniej wymienionych są także : folkmetalowy norweski Trollfest oraz Erkki Junkkarinen, Humppatyttö Berit, Humppaveikot, Pispalan laulava pystytukka, Pauli Räsänen, Finsterforst i Solistiyhtye Suomi a także dość liczne zespoły tworzone przez wiernych fanów Eläkeläiset.

Pokaż menu