Olga Avigail Mieleszczuk

Olga Avigail Mieleszczuk
Fot. M. Starowieyska
Pieśniarka, akordeonistka i badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Ma klasyczne wykształcenie muzyczne, ukończyła Antropologię Kulturową w ISNS UW. Artystka specjalizuje się w muzyce żydowskiej tradycji aszkenazyjskiej.

Olga Avigail Mieleszczuk dzieli swój czas miedzy Warszawę i Jerozolimę, gdzie obecnie mieszka. Inicjuje projekty promujące wielokulturowość z udziałem artystów z Polski i Izraela, współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską w w/w państwach.

Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków w 2013 r zrealizowała projekt "Pieśni Żydowskiego Polesia", który później został uwieczniony na debiutanckiej płycie. To przywołanie obrazu utraconego świata pogranicza kultur, w którym język jidysz przeplata się z polskim, a chasydzkie niguny z głosem pasterki. W tym repertuarze szczególne miejsce zajęły utwory Mariam Nirenberg - żydowskiej pieśniarki z Czarnowczyc koło Kobrynia. Projekt ten miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku. Był również prezentowany na festiwalach muzyki żydowskiej na całym świecie (USA, Kanada, Izrael), jak również w Polsce.

Kolejnym krokiem artystki było zwrócenie się w kierunku muzyki miejskiej. „Li-La-Lo” to nazwa drugiej płyty Olgi Avigail Mieleszczuk, a jednocześnie muzycznego kabaretu powstałego w Tel Awiwie w 1944 roku z inicjatywy pianisty i kompozytora Mosze Wileńskiego i poety Natana Altermana, którzy wyemigrowali do Palestyny z Warszawy. Li-La-Lo wzorował swoją twórczość na przedwojennych warszawskich kabaretach i osiągnął wielki sukces. Artystka razem z towarzyszącymi jej muzykami sięgnęła po tanga i inne piosenki, które były popularnymi hitami w Warszawie i Jerozolimie lat 40.

Najnowszym projektem, który realizuje Olga Avigail Mieleszczuk jest "Yiddish Tango", do którego artystka zaprosiła mistrzów interpretacji tanga w Polsce - zespół Tango Attack. Razem stworzyli nowe aranżacje przedwojennych tang opartych na tradycji, ale już w bardziej nowoczesnej formule. Pieśniarka zafascynowana jest fenomenem przedwojennej Warszawy, która była stolicą europejskiego tanga. Wielu twórców słynnych polskich przebojów było żydowskiego pochodzenia, tworzono również wersję popularnych tang w yiddish. I tym razem projekt był szeroko prezentowany - od Jerozolimy po koncerty w Polsce. Często pojawiają się w nim polscy i zagraniczni goście - legendarna piosenkarka Sława Przybylska, znany śpiewak z Izraela, Alexander Fisz oraz czołowy muzyk nowej sceny żydowskiej w Izraelu - klarnecista Ittai Binnun. Płyta z tym materiałem ukazała się jesienią 2017.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2017 - "Yiddish Tango Live in Jerusalem"

2015 - "Li-La-Lo"

2013 - "Jewish Songs from Polesye"

Video:

"Rivkele - Rebeka" live z zespołem Tango Attack (Warszawa 2016)

"Ta ostatnia niedziela" live z zespołem Tango Attack podczas festiwalu Warszawa Singera (2016)

Zwishen di Berg di Grine" z albumu "Jewish Songs from Polesye"

 

 

 

 

Strona internetowa: http://olgamieleszczuk.com.pl
Pokaż menu