Kroke

Kroke
Fot. Jacek Dyląg
Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną.

Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.

Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Do „Ariela”, w którym często koncertowało Kroke, zawitała któregoś dnia Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga, który realizował wtedy w Krakowie film Lista Schindlera. Pewnego wieczoru na koncert zabrała męża... Reżyser szybko docenił ogromny talent Kroke i zaprosił grupę do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion, zorganizowanej dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Wtedy tak naprawdę zespół się narodził. Spielberg przesłał kasetę Kroke Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Publiczność gorąco przyjęła zarówno sam koncert, jak i debiutancką płytę "Trio".

To był dopiero początek wielkiej przygody i współpracy z wybitnymi zagranicznymi i polskimi artystami: Nigelem Kennedym, Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galaz, mongolską śpiewaczką Urną Chahar-Tugchi i Orkiestrą Sinfonietta Cracovia i wieloma innymi. Kroke zagrało na najbardziej prestiżowych scenach festiwalowych świata.

Rok 2017 to przede wszystkim obchody 25-lecia istnienia zespołu, a także premiera nowego albumu "Traveller", który swoją premierę miał w marcu. Jak mówią muzycy: "Kroke od 25-ciu lat jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. Zapraszamy więc do podróżowania po ćwierćwiecznym doświadczeniu muzycznych przestrzeni Kroke, słuchając naszej nowej płyty Traveller". 

Skład zespołu:

Dyskografia:

2017 - "25 The Best Of" 
2017 - "Traveller" 
2016 - "Box: Ten" 
2016 - "Ten" (reedition) 
2015 - "Cabaret of Death"
2014 - "Ten"
2012 - "Feelharmony" 
2011 - "Avra" – Maja Sikorowska & KROKE
2009 - "Out of Sight" 
2006 - "Śpiewam życie" - E.Geppert & KROKE
2004 - "Quartet – Live At Home" 
2003 - "East Meets East – Nigel Kennedy & KROKE" 
2003 - "Ten Pieces To Save The World"
1999 - "Sounds of the Vanishing World" 
1998 - "Live at The Pit" 
1997 - "Eden"
1996 - "Trio"

Video:

"Lone Traveller"

 "Bright Clouds"

 "Free Falling"

 

 

Strona internetowa: http://kroke.krakow.pl

Archiwum

Pokaż menu