JRM

JRM
Fot. Press
Od samego początku istnienia, a ćwierćwiecze już za nimi, inspirowała ich muzyka i kultura krain celtyckich, głównie Irlandii i Szkocji. Zagrali już setki koncertów, mają też na koncie kilka spektakli muzyczno-tanecznych.

Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali w 1990 roku trzej muzycy: Jacek Podbielski, Rory Dallas Allardice (ze Szkocji) i Michał Jankowski. To od inicjałów ich imion pochodzi nazwa zespołu, która z czasem ulegała róźnym innym rozwinięciom. Od samego początku wizytówką grupy były koncerty na żywo i widowiska muzyczno-taneczne. Te ostatnie do dziś są podstawą ich działalności koncertowej, której repertuar opiera się na tradycyjnych standardach t.zw. muzyki celtyckiej (jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz kompozycjach i aranżacjach własnych. Wszystko to oparte jest o akustyczne, akustyczno-elektryczne i elektryczne instrumentarium. W swych muzycznych poszukiwaniach JRM mieszają gatunki, brzmienia - będąc raczej zespołem folk-rockowym, niż ściśle tradycyjnym.

Dzisiejsze JRM to fascynacja głównie dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest często rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy (Jig Reel Maniacs).

Zespół współpracuje też z wrocławską formacją tańca irlandzkiego Ellorien. Owocem tej współpracy jest spektakl "Eachtra: Celtycka podróż "oraz widowiskowe koncerty muzyczno-taneczne zatytułowane "Celtycki groove i taniec".

Na koncie nie mają jeszcze płyty CD, za to dwie kasety. Jedną koncertową "In the Pub" (1996) i drugą studyjną "Cosa Gan broga" (2009). W sieci można zmaleźć też ich teledysk "Gallagher's Frolics", zrealizowany w 2012.

W 2015 roku zespół celebrował specjalną trasą koncertową swoje 25-lecie działalności.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2009 - "Cosa Gan broga" (MP)

1996 - "In the Pub" (MP)

Video:

Gallagher's Frolics

Blackbird

Eachtra. Celtycka podróż

 

 

Strona internetowa: http://www.jrm.art.pl
Pokaż menu