Bubliczki
Pomysłodawcą powstania grupy jest Mateusz Czarnowski, który pod wpływem doświadczeń i praktyki z muzykami ludowymi z całego świata, namówił przyjaciół z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego Krëbane do wspólnego grania. I tak w 2006 r., w Brusach na Kaszubach, pod nazwą Bubliczki Cashubian Klezmer Band, powstała sześcioosobowa grupa, z której każdy miał różne muzyczne upodobania. Inspiracją do działania było dodanie do bazy, jaką był folkor kaszubski, polski, stylistyki wschodniej. Nazwa - Bubliczki - to po rosyjsku obwarzanki.
Od początku działalności byli bardzo aktywni, zaangażowani. koncertowali po całej Polsce, pokazywali się w różnych projektach i konkursach. Pojawiły się pierwsze sukcesy i nagrania. Kluczowym był tu rok 2008, kiedy to ich dwa utwory znalazły się na płycie "Młodzi dla Gdańska", wydanej z okazji X Zjazdu Kaszubów, zagrali też, transmitowany na żywo koncert w Radio Gdańsk, i wreszcie pod koniec roku, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie zdobyli II miejsce. Równie udany był dla nich rok 2009. W lutym zostali uhonorowani przez władze miasta Chojnice i powiatu chojnickiego nagrodą "Dokonanie Roku 2008" w kategorii Kultura i Nauka. W kwietniu, w konkursie XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja zdobyli I Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności "Burza Braw". W tym samym czasie otrzymali nominację do nagrody Pomorska Nadzieja Artystyczna za rok 2008. Także w 2009 r. zwyciężyli w Zakopanem podczas "VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Górskiej i Folkowej". Rok później (2010) zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru "Pinokio", pt „Historia występnej wyobraźni", na podstawie prozy Brunona Schulza. Od 2010 roku używają już też skróconej nazwy - Bubliczki.
W ciągu mininych 10 lat działalności zjeździli cały kraj, wystąili na najważniejszych festiwalach world music w Polsce, koncertowali też sporo za granicą. Doszli do finału programu "Must be the Music", wzięli też udział w polsko-norweskim projekcie "Ny arv / Nowe dziedzictwo". Jego efektem były dwa koncerty, w Polsce i Norwegii z Solfrid Molland, Gunnarem Halle, Larsem Tormod Jensetem w Polsce i Norwegii oraz płyta "live" z nagraniem tego koncertu.
Autorskich płyt na koncie mają już trzy. W styczniu 2010 r., nakładem firmy Folkers, ukazała się debiutancka płyta "Opaa!". Drugi krążek "Trubalkan" ukazał się się już pod marką DobrzeWiesz Nagrania w 2013 r. Podobnie trzeci, "Turbofolk", którego premiera miała miejsce w marcu 2016 r.
Skład zespołu:
- Mateusz Czarnowski - akordeon, harmonijka ustna, śpiew
- Michał Czarnowski - skrzypce
- Krzysztof Kowalczyk - saksofon, klarnet
- Marek Kubiszyn - trąbka, skrzydłówka
- Fabian Kubiszyn - puzon, tenorhorn
- Artur Pacak - kontrabas, gitara elektryczna
- Piotr Bruski - cajon, tapak, darabuka, perkusjonalia
Dyskografia:
2016 - "Turbofolk"
2015 - "Bubliczki i Solfird Molland" (live)
2013 - "Trubalkan"
2010 - "Opaa!"
Video:
"Ponad normę"
"Mało czasu" (CD Turbofolk)
"Abo mie zabiją" (CD Trubalkan)
źródło: bubliczki.com, etno.serpent.pl, folk.pl, materiały własne
Podobne artykuły
Archiwum
-
Wieści:
- Jugonostalgiczna płyta 8 kwietnia 2016