Ny arv - Nowe dziedzictwo

Bubliczki + Solfrid Molland w Gdańsku
Kamil Piotr Piotrowski, 27 lipca 2015
Bubliczki
Fot. Press
Kirkelig Kulturverksted w Oslo i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizują dwa koncerty w ramach wspólnego projektu, w którym udział wezmą artyści, prezentujący muzykę nie tylko z Polski czy Norwegii.

Coraz częściej mamy okazję zapowiadać międzynarodowe projekty realizowane przez polskich artystów wraz z zagranicznymi wykonawcami. Tym razem szykuje się ciekawy koncert polsko-norweski, który podsumowuje projekt "Ny arv - Nowe dziedzictwo", realizujący zagadnienia związane z potencjałem kulturotwórczym zabytkowych kościołów przekształconych w centra kultury.

W muzycznym podsumowaniu akcji biorą udział polska grupa world music Bubliczki oraz Solfrid Molland z Norwegii.

Zespół Bubliczki od 2007 r. miesza bałkańską energię, cygańską spontaniczność i żydowską aurę, z polską i kaszubską treścią. Występują na największych scenach world music w Polsce. Zdobywali najważniejsze wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej: II miejsce na Mikołajkach Folkowych (2008), I miejsce na Nowej Tradycji (2009), a w 2013 r. za płytę "Trubalkan" otrzymali "Folkowy Fonogram Roku" w konkursie Polskiego Radia.

Solfrid Molland to norweska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Wychowała się na europejskiej muzyce klasycznej, rosyjskim folku i muzyce cygańskiej. Zjechała Europę ze swoim czerwonym akordeonem, grając na ulicy i ucząc się m.in. muzyki od Cyganów, komponowała też dla katedr i pięknych małych kościółków wiejskich, które napotykała po drodze. Płyta "Katedra Utraconych Marzeń" rzuciła w niej muzyczne i poetyckie światło na ludność romską - największą mniejszość w Europie. Podczas koncertów w ramach projektu "Ny arv / Nowe dziedzictwo" będą jej towarzyszyć Gunnar Halle (trąbka) oraz Lars Tormod Jenset (kontrabas).

W ramach projektu odbędą się dwa koncerty. Koncert w Gdańsku odbędzie się 7 sierpnia, a w Oslo 1 października, w Kulturkirken Jakob (Hausmannsgate 14).

Szczegóły koncertu polskiego znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu