Wydanie z rycinami

Nowa płyta Lautari
Kamil Piotr Piotrowski, 8 czerwca 2015
Ryciny
Fot. Press
Jeden z bardziej znanych i uznanych zespołów polskiej sceny tradycyjnej, rok temu, po latach przerwy, wrócił do koncertowania - udanie. Za kilka dni światło dzienne ujrzy ich kolejna płyta, na którą złoży się materiał z dawnej guberni Kaliskiej.

O powrocie na scenę uznanej w środowisku grupy Lautari, pisaliśmy tutaj. Kolejna dobra wiadomość dla fanów zespołu jest taka, że za kilka dni, 12 czerwca, pojawi się trzecia w ich dorobku płyta, zatytułowana "Vol. 67". To materiał z nowego programu, który po raz pierwszy usłyszeli widzowie pierwszego koncertu po reaktywacji grupy.

Inspiracją dla powstania tego programu był Oskar Kolberg oraz przekaz, idee i zbiory zawarte w jego dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. "Vol. 67" nawiązuje do idei tomu 67 dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Są tu motywy tradycyjne zapisane przez Kolberga (t. 23, "Kaliskie"), jak również nagrania archiwalne oraz własne nagrania terenowe. Cały repertuar pochodzi z okolic Sieradza i Kalisza.

- "Do dzieła Kolberga podchodzimy sprawdzając je i konfrontując ze znanymi nam dzisiaj możliwościami praktykowania i transmisji muzyki źródłowej. Intencją naszą jest by dawna muzyka, nie tracąc niczego ze swych podstawowych sensów: użyteczności, obrzędowości, magii – była równocześnie naszą aktualną wypowiedzią." - czytamy w materiałach promocyjnych.

Na płycie znajdzie się 15 utworów. Nagrań dokonano 9 grudnia ub.r. w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej, za wyjątkiem "Blaszane mordy 4’44’", nagranego 13 lipca 2014 w Zelowie. Realizacją nagrań zajęli się Kazimierz Nitkiewicz i Michał Bereza (oprócz utworu "Chmiel" -  Jakub Kuna). Mix i mastering wykonał Michał Garstecki Free Fly Music / Współpraca: Michał Żak. W nagraniach udział wzięli: Maciej Filipczuk (skrzypce
), Jacek Hałas (fortepian, preparowany akordeon
), Michał Żak (klarnet, flet, szałamaja
) i gościnnie, na kontrabasie Marcin Pospieszalski.

Płycie towrzyszyć będą ryciny Anny Kaźmierak i Bereniki Kowalskiej (zdjęcie u góry).
A oto czego możemy się spodziewać:

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu