Tysiąc dzieci, każde flażoleci

Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe
Ewelina Grygier, 3 sierpnia 2011
Warsztatowicze flażoletowi
Fot. Press
Po raz dwunasty poznański Dom Bretanii we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania organizuje międzynarodowe warsztaty flażoletowe. Po raz drugi nauczycielem będzie bretoński flecista Gurvant Le Gac.

Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe organizowane są w Wielkopolsce już od 12 lat. W ich trakcie młodzież ucząca się na codzień pod kierownictwem Wojciecha Wietrzyńskiego (pasjonata muzyki tradycyjnej, pedagoga i pomysłodawcy warsztatów) ma okazję kształcić się pod okiem prawdziwych mistrzów grających na whistle, flecie poprzecznym i innych instrumentach. Nauczycielami byli tu m.in. Jean-Luc Thomas, Emanuell Pariselle, Jean Denis, Dider Olivieri. O sile i wartości tych warsztatów świadczy fakt, że wielu z ich dawnych uczestników jest dziś samodzielnie koncertującymi muzykami: m.in. Julia Sielicka i Patryk Hołoga (Gwerenn), Patrycja Napierała i pisząca te słowa (m.in. Danar), Joanna Zielecka (Le Blue) czy Mateusz Tunkiel (The Reelium).

Mistrzem tegorocznych warsztatów, poświęconych bretońskiej muzyce tradycyjnej, będzie Gurvant le Gac - flecista młodego pokolenia (ur 1976 r) związany z Kreiz Breizh Akademi (Bretońska Akademia Muzyczna). Od 17 roku życia grywa na tradycyjnych bretońskich Fest-Noz a jego nauczycielami byli tacy fleciści jak Jean-Luc Thomas, Jean-Michael Veillon czy Yannig Alory. Obecnie Gurvant le Gac współpracuje z kilkoma projektami, m.in.: Bayati, Trio Audebert/Le Gac/Baron, Mança, z którymi gra nie tylko muzykę bretońską. Na swoim koncie ma także liczne nagrania gościnne  m.in. Izpenn12 czy ze znaną bretońską pieśniarką Anne Aufret.

Warsztaty odbywać się będą od 22 do 25 sierpnia w Domu Bretanii (Stary Rynek 37, Poznań) codziennie w godzinach od 10: d0 14:30. Zajęcia są bezpłatne, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie własnego instrumentu. Na zakończenie czterodniowego kursu w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się koncert finałowy (wtedy warsztaty potrwają od 15:30 - 17:30). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Domu Bretanii.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu