Trzy miasta, trzy festiwale

Wschód Kultury 2015
Kamil Piotr Piotrowski, 7 lipca 2015
Trio Mandili
Fot. Press
Rzadko kiedy w promocji kultury łączą siły festiwale. Miasta owszem. A już by pod jednym szyldem, wspólnie, promowały imprezy etno-folkowe, to rzadkość. Ale nie na wschodzie Polski. Znów połączyły się trzy miasta i trzy festiwale.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane grody. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych.

Ubiegłoroczną edycję Wschodu Kultury odwiedziło ponoć 100 tysięcy uczestników, zaś na scenach Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaprezentowało się ponad 1100 artystów. W organizację wydarzeń kulturalnych angażowały się chętnie lokalne społeczności.

Tegoroczny cykl festiwalowy zainaugurował w Rzeszowie "Europejski Stadion Kultury", który odbywał się w dniach 25-28 czerwca. Blisko 30 projektów i ponad 200 artystów z dziewięciu krajów wzięło udział w bydgoskiej inauguracji, na którą złożyła się muzyka, fotografia, taniec, teatr i literatura.

Druga odsłona nastąpi w Lublinie od 8 do 12 lipca gdzie odbędzie się z kolei Art&Music Festival "Inne Brzmienia".  W Lublinie wystąpi m.in. Tony Allen, perkusista, obok Feli Kuti, największy z mistrzów i prekursorów stylu muzycznego zwanego afrobeat, wyróżniony w plebiscycie Songlines Music Awards 2015 za swój album "Film of Life". Allen do Lublina zabierze swoją wyjątkową, dziesięcioosobową orkiestrę.

Innym ciekawym zespołem będzie Faun Fables, który tworzą Dawn McCarthy i Nils Frykdahl. Artyści na przestrzeni lat wypracowali unikalny styl i podejście do szeroko rozumianej tradycyjnej muzyki folkowej. Duży wpływ na tę sytuację miały podróże muzyków, którzy zawędrowali m.in. także do Polski, gdzie spotkali się z Zygmuntem Koniecznym i zakochali w twórczości Ewy Demarczyk. Te inspiracje i odniesienia słychać w twórczości Faun Fables bardzo wyraźnie, podobnie jak związki z kulturą skandynawską, brytyjską czy dalekowschodnią. Do tego ich twórczość ma w sobie silny element teatralizacji (bliskiej choćby Teatrowi Gardzienice czy nowojorskiej La Mamie). Faun Fables powinno być miłym zaskoczeniem dla miłośników innych brzmień, a usłyszenie na żywo angielskich wersji "Karuzeli z Madonnami" czy "Taki pejzaż" z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Z pewnością wielu fanów przyciągnie też, niezwykle urokliwe Trio Mandili z Gruzji (zdjęcie powyxej) – zespół trzech młodych wokalistek, który stał się absolutnym hitem Internetu i przebojem wdarł się na światowe rynki muzyczne. Grupa w składzie: Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsikarauli w szybkim tempie stała się jednym z czołowych "towarów eksportowych" Gruzji i zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od opublikowania amatorskiego nagrania na kanale YouTube, na którym dziewczyny śpiewają tradycyjną, gruzińską piosenkę.

A tak opowiadają o festiwalu niektórzy artyści:

Cykl imprez zakończy festiwal "Inny Wymiar", który będzie miał miejsce w dniach 27-30 sierpnia w Białymstoku.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

 

Współpraca: Aleksandra Szady

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu