Suferi, Trawy i Kamienie, Prusinowski

Polskie kapele w Rudolstadt 2024
Kamil Piotr Piotrowski, 20 czerwca 2024
Trawy i Kamienie
Fot. Press
W tym roku podczas jednego z najbardziej prestiżowych festiwali folk&roots nie tylko w Niemczech ale i Europie pojawi silna polska reprezentacja, dwie grupy debiutantów i jedna uznana w świecie. Popłynie też opowieść o polskiej scenie.

Pierwszą z grup, która pojawi się w Rudosltadt w tym roku reprezentując Polskę jest Suferi. To bardzo młode trio (i wiekiem i stażem wspólnego grania), ale z mocnym przytupem weszli na polską scenę muzyki trad/folk/worldmusic. To zdobywcy I nagrody na Turnieju Muzyki Prawdziwej edycja 8.5 – Eksperyment w 2023 roku oraz Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2024. Fundament muzyczny i konceptualny zespołu stanowi muzyka polska, do której trio podchodzi z głębokim szacunkiem, jednocześnie łączy oberkowe rytmy i melodie z wpływami nowoczesnego jazzu, muzyki elektronicznej, muzyki rumuńskiej oraz hip-hopu, szukając naturalnych połączeń między tradycją a muzyką naszych czasów. Tuż po Ethno Porcie trio wystąpi na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki trad/etno/folk w Europie, niemieckim Rudolstadt Festival i jeśli jeszcze do Andrzeja Imierowicza (gitara i syntezatory), Miłosza Berdzika (perkusja) dodamy Kacpra Malisza (skrzypce), to dla stałych czytelników Folk24 wszystko już będzie jasne. Podbijają swą muzyką  nie tylko serca ale i dusze. Na Ruddolstadt Festival wystąpią drugiego dnia, w piątek, na dwóch koncertach:

Jeszcze ciekawszym, bo właściwie nam nieznanym jest drugi reprezentant Polski, zespół Trawy i Kamienie (Grass and Stones). Grupa powstała pod koniec 2016 roku w Berlinie. Jej członkowie pochodzą z trzech krajów: Polski –  Emilia Niezbecka (śpiew, skrzypce, bęben dholki, looper), Niemiec – Stefan Ziemer (saksofon barytonowy, instrumenty perkusyjne) i Ukrainy – Zhenja Oks (śpiew, gitara, buzuki, instrumenty perkusyjne). Jak piszą podczas występów na festiwalu Rudolstadt zaprezentują widzom materiał, który znajdzie się na debiutanckiej płycie „Gräser und Steine”, nad którą jeszcze pracują. Inspiracje czerpią z tekstów poetyckich z 18 krajów oraz ze wszystkich dostępnych gatunków muzycznych, bez względu na istniejące konwencje i hierarchie. Efektem tego jest zróżnicowany repertuar, w którym znajdą się utwory przypominające dziadowskie zaśpiewy, klasyczne i jazzowe aranżacje, akustyczny noise, czy też pieśni bardów. Podczas Ruddolstadt Festival będzie można ich spotkać na mniejszych scenach i uliczkach miasteczka drugiego i trzeciego dnia:

Obok debiutantów w Rudolstadt pojawią się też nasi Mistrzowie. Nie po raz pierwszy do tańca festiwalowym gościom zagra Janusz Prusinowski Kompania. Zaplanowane są ich cztery koncerty, dwa w piątek i dwa w sobotę

Jakie były i jakie są obecnie najbardziej wyraziste inspiracje w polskim folku? Jakie wyzwania stoją przed polską muzyką tradycyjną? Jak wygląda rynek i scena muzyki folkowej w Polsce?  O tym opowie festiwalowiczom Magdalena Tejchma – dziennikarka, etnomuzykolog, producentka, współorganizatorka festiwalu Nowa Tradycja i współprzewodnicząca EBU Folk Music Group.

 

Rudolstadt Festival, 4-7.07.2024, Niemcy

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu