Powrót Marii Pomianowskiej

India-Poland. When the masters meet
Kamil Piotr Piotrowski, 9 lutego 2015
Indie-Polska. When the masters meet
Fot. Press
Znów w drodze, znów daleko. Niesamowitych kilka koncertów czeka na dniach Marię Pomianowską. Ta artystka przyzwyczaiła nas już do tego, że nie ma dla niej i jej muzyki, żadnych granic i zmarnowanego czasu.

Maria Pomianowska, specjalistka od gry na dawnych polskich instrumentach - suce biłgorajskiej i fideli płockiej, i odkrywania muzyki Chopina na nowo, nigdy nie ukrywała swojego oczarowania kulturą Orientu. Mieszkała w Japonii, zjechała wzdłuż i wszerz Azję i część Afryki, co rusz tworząc nowe projekty z muzykami napotkanymi na szlakach.

Ale cała ta przygoda z muzyką Orientu zaczęła się dawno temu w Indiach, a owocem pobytu, nauki i fascynacji muzyką hinduską był zespół Raga Sangit (Maria Pomianowska - sarangi, Jerzy Pomianowski - tabla, Marek Sawicki - tambura, Marek Styczyński - swara-mandala, Paweł Gubała - jaltarang), który działał w latach 1984-1990 i był absolutnym fenomenem na ówczesnej scenie muzycznej w Polsce.

Po latach Maria Pomianowska znów wraca na stare ścieżki. Jak pisze na swoim profilu:

- "Wreszcie wracam - po tylu latach, gdzie wszystko się zaczęło, do INDII!!!
Gram z kolegą z dehlijskiej szkolnej ławki. Razem uczyliśmy się u jego ojca Ustad Sabri Khana w latach 80-tych (mojego pierwszego guru)", a pretekstem do powrotu jest trasa koncertowa pt. "India-Poland. When the masters meet", w której obok prof. Marii Pomianowskiej wystąpią uznani muzycy hinduscy: Ustad Kamal Sabri, Ustad Fazal Qureshi (brat Zakira Husseina) oraz współpracujący z Pomianowską od lat, Paweł Betley. Trasa powiedzie przez cztery miejscowości:

Pani Maria jest bardzo aktywnym i pracowitym muzykiem, kompozytorem i porducentem. Od momentu powstania naszego portalu (2010 r.), nie było roku byśmy nie dostali co najmniej jednej płyty rocznie, z jej nazwiskiem na okładce. Można się zatem spodziewać, że i po tej trasie pozostanie jakaś namacalna pamiątka.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu