Nico, Dan i Gilles

34 Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties"
Kamil Piotr Piotrowski, 18 lutego 2015
Daniel Grall i Nico Brung
Fot. Press
Już po raz 34 zjadą do Krakowa z całej Polski, miłośnicy mokrego folku. W tym roku czeka na nich 9 koncertów głównych, kilka wydarzeń przyfestiwalowych i jak zawsze nocne granie i śpiewanie w tawernie festiwalowej.

Już na początek XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties", w najbliższy czwartek, podczas koncertu bardów czeka na folkfanów niezła gratka - koncert dwójki muzyków z Francji i solisty z Kanady. Duet to Daniel Grall i Nico Brung (zdjęcie u góry) w programie tradycyjnych pieśni opiewających przywiązanie do morza, ciężką pracę i niebezpieczeństwa, jakie czyhały na marynarzy nie tylko na otwartym morzu. Solista to Gilles Bélanger, który na fali wielkiego sukcesu albumu "Douze hommes rapaillés" (35 000 sprzedanych egzemplarzy), i spektaklu pod tym samym tytułem, wprowadza na scenę poezję Gastona Mirona, do której napisał piękną muzykę. Interpretuje wiersze wielkiego quebeckiego poety poprzez pieśń, dźwięki gitary, a często także harmonijki, akordeonu i mandoliny. Obok nich pojawią się polscy, żeglarscy bardowie, m.in. Krzysztof Jurkiewicz (Formacja, Słodki Całus od Buby), Jerzy Porębski (Stare Dzwony), Mirosław Kowalewski (Zejman&Garkumpel).

Kolejnym akcentem bardziej folkowym będzie niedzielny koncert dawnych marynarskich pieśni pracy, czyli szant. W programie oldboye: Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Marek Szurawski i Ryszard Muzaj, The Exmouth Shanty Men (Anglia) pokolenie średnie: Perły i Łotry oraz szantowa młodzież: Brasy.

Poza tym w programie dwa jubileusze działalności scenicznej: kpt. Waldemara Mieczkowskiego i Mirosława Kowalewskiego, koncerty dla dzieci oraz te współczesnej piosenki żeglarskiej w wersji rockowej czy folkrockowej. Łącznie to ponad 50 godzin muzyki 33 wykonawców.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu