Dziewięcioma językami

Premiera płyty Karoliny Cichej i Barta Pałygi
Anna Wilczyńska, 21 października 2013
Karolina Cicha & Spółka
Fot. Stołeczna Estrada
Podlasie i zamieszkujące je mniejszości etniczne od zawsze inspirowało żyjących tam twórców. Tak samo jest w przypadku Karoliny Cichej, artystki pełnej energii, której debiutancka płyta z Bartem Pałygą właśnie ujrzała światło dzienne.

Karolina Cicha już od czterech lat funkcjonuje na polskiej scenie rockowej i alternatywnej jako wokalistka, kompozytorka i aktorka. Mimo młodego wieku odniosła już sporo sukcesów i jest laureatką prestiżowych festiwali, m. in: Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalu Chansonsfestiwal w Kolonii. Pod koniec 2012 roku postanowiła poszukać inspiracji w muzyce tradycyjnej regionu, z którego pochodzi - czyli Podlasia. Zaprosiła do współpracy Barta Pałygę - multiinstrumentalistę, ucznia Marii Pomianowskiej, dobrze znanego na scenie etno i folk z różnych formacji (Yerba Mater, Masala, Village Kollektiv).

Razem stworzyli projekt "Wieloma językami". Przedstawienie nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Podlasia, a Cicha śpiewa w nim piosenki w dziewięciu językach mniejszości zamieszkujących ten region - ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz i po tatarsku. Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie ub.r. w rodzinnym mieście artystki - Białymstoku.

Później przyszła Nowa Tradycja 2013 i projekt jako Cicha i Spółka (gościnnie z Martą Sołek i Mateuszem Szemrajem) objawił się publiczności folkowej. Jak pisaliśmy w relacji, podbili serca jurorów i publiczności i wyjechali z głównymi nagrodami festiwalu.

Teraz projekt ten został utrwalony na płycie długogrającej. Na album "Wieloma językami" składa się 12 utworów - w tym część słuchaczom folku jest już znana z występu Cichej i Spółki na Nowej Tradycji. Podstawą są tu pieśni tradycyjne, zachowane są teksty czy skale tradycyjne, ale w warstwie muzycznej to już pełna współczesność. Oprócz akordeonu i etnicznych instrumentów, takich jak morinhuur, dotar, drumla pojawiają się równie często elektroniczne samplery. Karolina Cicha śpiewa ekspresyjnie, ale nie ludowo, natomiast Bart Pałyga w niektórych utworach sięga po archaiczny śpiew alikwotowy.

Płyta ukaże się w sobotę 26 października, a nagrano ją w składzie:
Karolina Cicha (wokal, akordeon, klawisze, sampler perkusyjny); Bart Pałyga (morinhuur, drumla, wiolonczela elektryczna, mandolina, śpiew gardłowy, duduk, rig); goście: Marta Sołek (fidel płocka, gadułka); Mateusz Szemraj (oud, cymbały).

CD "Wieloma językami", Karolina Cicha i Bart Pałyga, 26.10.2013
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu