Podwójny Luke Kelly w Dublinie

Uhonorowany rzeźbami założyciel The Dubliners
Paul Reardon, 6 lutego 2019
Luke Kelly i Prezydent Irlandii
Fot. Paul Reardon Photography
Trzydzieści pięć lat po jego śmierci, założyciel i członek The Dubliners, nieodżałowany Luke Kelly, doczekał się swojej rzeźby, a nawet dwóch, w mieście nad rzeką Liffey. Odsłonięcia obu dokonał sam prezydent Irlandii.

Pod koniec stycznia w Dublinie uhonorowano odsłonięciem dwóch rzeźb legendarnego muzyka folkowego, założyciela równie legendarnej formacji The Dubliners – Luka Kelly'ego. Odsłonięcia figur dokonał prezydent Irlandii Michael D. Higgins  w towarzystwie żony, która jak się okazało była druhną na weselu Luke'a.

Luke urodził się w Dublinie, w rodzinie, której śpiew towarzyszył od zawsze. W 1958 roku opuścił rodzinne strony i ruszył do Anglii. Tam, wraz z odrodzeniem się ruchu folkowego, na początku roku 60. zaczął działać w klubie folkowym w Bridge Hotel, w Newcastle upon Tyne. Później stał się stałym gościem klubu prowadzonego przez Ewana MacColla i Peggy Seeger w Londynie.

Po powrocie do Dublina w 1962 r., gdzie rozpoczął działalność – słynny dziś – O'Donoghue's Pub, Kelly zaczął śpiewać w nim na sesjach m.in. z Ronnie Drew i Barneyem McKenną. Wkrótce potem, wraz z Ciaranem Bourke i Johnem Sheehanem utworzyli grupę Ronnie Drew. Uznając talent i zaangażowanie pozostałych, Ronnie zasugerował zmianę nazwy, a że obaj z Kellym zaczytywali się właśnie w „ The Dubliners” Jamesa Joyce'a, nowa nazwa pojawiła się szybko.

Luke Kelly wsławił się wieloma talentami, ale to to jak śpiewał, tradycyjne czy współczesne piosenki, zjednywało mu fanów. Jego interpretacje pieśni „On Raglan Road” (muzyka tradycyjna „The Dawning of the Day”, słowa Patrick Kavanagh)

czy „Scorn Not His Simplicity” (Phila Coultera), są uważane dziś za obowiązkowe i... tradycyjne. 

Luke Kelly zmarł 30 stycznia 1984 roku w wieku 44 lat. Miał guza mózgu.

Zainspirowana programem telewizyjnym nagranym w 1973 roku, artystka Vera Klute zaprojektowała rzeźbę Luke'a Kellyego, która stanęło Guild Street wDublinie, blisko miejsca, w którym się urodził. Druga rzeźba, zaprojektowana przez Johna Colla, znalazła się w niewielkiej odległości od St. Stephen's Green w samym sercu stolicy Irlandii.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu