Odszedł Liam Clancy

Tęcza na pożegnanie
Kamil Piotr Piotrowski, 1 stycznia 2010
Liam Clancy
Fot. John Crowley
Na początku grudnia 2009 r. świat folkowy obiegła wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, ostatniego z legendarnej grupy folkowej The Clancy Brothers and Tommy Makem.

Liam Clancy, jak wielu Irlandczyków, po wojnie opuścił Irlandię. Wyjechał do USA, gdzie wraz z braćmi Tomem i Paddym oraz przyjacielem Tommy Makemem stworzyli w latach 50. zespół The Clancy Brothers and Tommy Makem. Do repertuaru włączyli irlandzkie ballady i melodie ludowe. Zaczynał od pubów Nowego Jorku, by później podbić niemal cały świat. Bob Dylan uznał go za najlepszego balladzistę jakiego słyszał. Liam śpiewał nie tylko ballady ale również szanty, marynarskie pieśni pracy. Występował solo oraz w tercecie Clancy, O'Connell, Clancy (z siostrzeńcem i synem).

Zmarł 4 grudnia 2009 r. w szpitalu w Cork w Irlandii. Miał 74 lata. Przyczyną śmierci było zwłóknieniowe zapalenie płuc. Pochowano go na cmentarzu w An Ring, w hrabstwie Waterford w Irlandii. Ceremonii pogrzebowej towarzyszyła ulewa, po której pojawiła się na niebie cudowna, podwójna tęcza.

 

PS. zdjęcie otrzymaliśmy od Davida Teevana (managera Liama), autor John Crowley, wyraził zgodę na jego publikacje. Inne zdjęcia Johna można obejrzeć w jego galerii. Obu panom bardzo dziękujemy.

(Picture of Liam we could publish thanks to John Crowley. See his photo gallery: www.crowleyphoto.com)

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu