Cztery dekady

Jubileusz Hussaina i McLaughlina
Anna Wilczyńska, 2 listopada 2013
Remember Shakti
Fot. Press
Ani się obejrzeliśmy, jak zapowiadany przez nas wiosną, występ legendarnych Remember Shakti zbliżył się wielkimi krokami. Już za trzy tygodnie w Kongresowej zabrzmi niezwykła muzyka świata, która rozbrzmiewa już 40 lat.

Przez jednych nazywani dream-team, przez większość prekursorsorami world music. Formacja Remember Shakti przybywa do Polski! Przypomnijmy - założona w 1975 roku grupa jako jedna z pierwszych zaczęła łączyć tradycyjną muzykę Indii z jazzem, rockiem i innymi gatunkami muzycznymi, czyli to co dziś wydaje się oczywiste w nurcie etno. Występujący przez lata w grupie muzycy - jej założyciel, John McLaughlin (gitara) oraz Zakir Hussain (tabla), V. Selvaganesh (kanir), Hariprasad Chaurasia (flet bansuri) to prawdziwi mistrzowie swoich instrumentów. 

Choć Shakti po paru latach istnienia zawiesiło oficjalnie swą działalność, a muzycy dopiero w latach 90. zdecydowali się ją kontynuować (pod nazwą Remember Shakti), to w zeszłym roku zapadła decyzja o organizacji specjalnej trasy koncertowej, dla uczczenia 40 lecia spotkania Johna McLaughlina z Zakirem Hussainem, które dało impuls do założenia zespołu. Trasa Special 40th Anniversary Tour jest wyjątkowa również z tego względu, że odbędzie się tylko w wybranych salach - czasem będą to tylko pojedyncze koncerty w danym kraju.

Muzycy kilka dni temu rozpoczęli już swoje jubileuszowe, europejskie tournee, które wiedzie m.in. przez Francję, Włochy, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Słowenię, Węgry, Polskę, Austrię, Luksemburg, Wielką Brytanię, Istambuł, Grecję i Monako.

W kwietniu pisaliśmy o planowanym na 22.11 koncercie w Warszawie. Wtedy jeszcze nie wiadomo było, że grupa zagra również 16.11 w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku Białej, na Festiwalu Jazzowym, obok Tomasza Stańki i innych wybitnych, polskich jazzmanów.

Bądźcie czujni, śledźcie naszą stronę i profil na facebooku, bo wkrótce ogłosimy konkurs, w którym nagrodą będą bilety na warszawski występ supergrupy. Także na naszych łamach wywiad z tablistą grupy, Zakirem Hussainem. Szczegóły koncertu znajdziecie w dziale "wydarzenia".

A tak brzmi Remember Shakti na żywo:

 

Remember Shakti, 22.11.2013, Warszawa, Sala Kongresowa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu