Kwiat Czeremchy

20 lat Czeremszyny
Anna Wilczyńska, 7 listopada 2013
Czeremszyna
Fot. Kamil Piotrowski
Ten rok jest wyjątkowo obfity w jubileusze folkowych zespołów, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania i rozwoju tego nurtu w Polsce. Orkiestra Św. Mikołaja, Sierra Manta, Chudoba. Teraz przyszedł czas na Czeremszynę.

Nieraz pisaliśmy o dokonaniach Czeremszyny, która w bardzo ciekawy sposób łączy tradycje swoich przodków - ludowe pieśni Podlasia ze współczesną nutą. Liderzy grupy, Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk, są twórcami i koordynatorami festiwalu "Z wiejskiego podwórza". Wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze od lat podejmują się działań mających na celu zachowanie kultury tradycyjnej w okolicy. Nie jest zbytnią przesadą stwierdzenie, że członkowie zespołu w dużej mierze animują kulturę i scenę folkową na Podlasiu.

W tym roku w listopadzie mija dokładnie 20 lat od momentu założenia Czeremszyny, która powstała z inicjatywy Basi, a zadebiutowała w niecały miesiąc później, i to na nie byle jakiej scenie - "Mikołajek Folkowych" w Lublinie. Jak to dokładnie było i dlaczego zespół nie stał się odkryciem nurtu poezji śpiewanej możecie przeczytać w pełnym folkowych ciekawostek i "smaczków" wywiadzie z Basią i Mirkiem.

Przez 20 lat formacja przechodziła zmiany - zwłaszcza w składzie, ale najważniejsze, że nadal istnieje, wydaje płyty, współorganizuje festiwal, a członkowie zespołu swoją energią porywają widzów do tańca i śpiewania - czego sami doświadczyliśmy po raz kolejny podczas tegorocznej edycji festiwalu. Czeremszyna ma swoje wierne i oddane grono fanów, którzy potrafią przejechać pół Polski, aby wręczyć zespołowi ciasto domowej roboty. Teraz przyszedł czas na świętowanie - oczywiście w rodzinnej Czeremsze, położonej kilka kilometrów od granicy z Białorusią, specjalnym koncertem. Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Życzymy zespołowi 100 lat i dalszych sukcesów na drodze muzycznej i w imieniu solenizantów zapraszamy do Czeremchy!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu