Jatra znaczy podróż

Indie w środku Śląska
Tomasz Drozdek, 13 sierpnia 2013
Zespół TAAL
Fot. Press
Przez cały miesiąc, w ramach międzynarodowego projektu kulturalnego, w Chorzowie i okolicy spotykają się praktycy i miłośnicy kultury indyjskiej na różnego rodzaju warsztatach, dyskusjach, koncertach. Atrakcji będzie jeszcze sporo.

W miniony piątek, w katowickim klubie Katofonia miał miejsce koncert duetu Rohit Sen Gupta - Tomasz Drozdek (T.ETNO), który odbył się w ramach międzynarodowego projektu kulturalnego "Jatra", który przez cały miesiąc, od 24 lipca do 24 sierpnia, realizowany jest w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie.

Klasyczny i folkowy taniec indyjski oraz tradycyjna muzyka z Indii, to główne tematy serii warsztatów, spotkań, pokazów, które odbywają się w Chorzowie. Pomysłodawczynią całości jest pochodząca z Indii, a obecnie mieszkająca w Polsce, Sabina Sweta Sen, założycielka zespołu tańca indyjskiego TAAL, który działa przy Domu Kultury. To na jej zaproszenie na warsztaty do Chorzowa przyjechali też specjalni goście: tancerka Pompi Paul oraz muzyk Rohit Sen Gupta. Dzięki temu indyjsko-polskiemu projektowi, jego uczestnicy mają możliwość obcować z kulturą Indii na żywo, poznać jej aspekty w praktyce, porozmawiać z jej przedstawicielami.

Piątkowy koncert, był tylko jednym z elementów projektu. Swego rodzaju podsumowaniem współpracy dwóch muzyków na płaszczyźnie wymiany doświadczeń, inspiracji, pomysłów, a nawet konfrontacji indyjskich doświadczeń muzycznych z muzyką mającą korzenie w polskim folklorze.

- "Muszę przyznać, że indyjsko-polska konfrontacja nie tylko spełniła moje oczekiwania, ale wręcz je przerosła. W ciągu dwóch dni prób wymieniliśmy olbrzymie ilości informacji i doświadczeń" - podsumował przed koncertem Rohit Sen Gupta.

Od poniedziałku (12 sierpnia) ruszyły warsztaty tradycyjnego tańca Odissi, prowadzone przez Pompi Paul - Dyrektor Instytutu Tańca w Kalpodip w Jalpaiguri.

- "Odissi to jeden z dziewięciu klasycznych tańców z Indii, mający swoje korzenie w II wieku p.n.e. To piękny taniec, w którym bardzo ważna jest cała sfera wizualna, czyli nie tylko ruch, ale również strój, makijaż i biżuteria. W Odissi wykorzystywane są gęste, mocne rytmy, jednak taniec sam w sobie jest bardzo delikatny, wręcz kojący” - powiedziała nam w wywiadzie Pompi Paul. Warsztaty odbywają się od 12-15 sierpnia i od 19-21 sierpnia, nie ma ograniczeń wiekowych.

Obok nauki tańca i śpiewu uczestnicy projektu Jatra zamierzają także nakręcić film.

- "W Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej znajduje się wystawa etnograficzno-podróżnicza, której duża część poświęcona jest kulturze Indii. Można tam zobaczyć indyjskie lalki i instrumenty muzyczne. Chcemy nakręcić tam pokaz taneczny, którego celem jest "ożywienie" ekspozycji. Muzykę do obrazu stworzy oczywiście Rohit, a efekt końcowy będzie można zobaczyć podczas finału Jatry - prezentowała pomysł Sabina Sweta Sen, szef projektu Jatra (cały wywiad z Sabiną można przeczytać tutaj).

O początkach współpracy z grupą TAAL i Sabiną, oraz o projekcie Jatra tak opowiadał nam z kolei Tomasz Ignalski, Dyrektor MDK Batory w Chorzowie:

- "Patrząc na początki tego, czym jest TAAL, muszę przyznać, że najpierw podchodziłem do tego z dystansem. Kilka dziewczyn tańczących do muzyki bollywoodzkiej - to wyglądało bardziej jak zabawa niż sztuka. Z czasem wokół tej pierwotnej grupy narosła specyficzna tkanka społeczna, składająca się z rodzin i znajomych osób tańczących, a sam zespół zaczął się rozrastać.
Teraz po wielu latach współpracy z Sabiną mam świadomość, że jest to ogromny potencjał i szczęście, że ona i jej rodzina przeprowadzili się do Chorzowa. Szczęście, którego nasze miasto w pełni nie odkryło i nie do końca je rozumie. Teraz jesteśmy w takim czasie, że ta pierwsza burza zachwytu kulturą indyjską już minęła. Ale właśnie docieramy do kolejnego etapu. Jatra to projekt, który pokazuje, że teraz nadszedł czas na coś bardziej wyszukanego i elitarnego, dotykającego istoty rzeczy. Bo ten zryw społeczny to było raczej takie bardziej powierzchowne podejście do tematu: taniec, piękne stroje, dzieci, rodzice, setki kamer pod sceną... To było sympatyczne i fajne, ale bardziej jako ruch społeczny. Teraz dochodzimy do punktu, w którym jest Pompi, Rohit, Tomasz, którzy przygotowują międzykulturowy projekt muzyczny, i mamy do czynienia z czymś, co jest na wyższym poziomie refleksji i mocniej dotyka istoty rzeczy."

Podróż (Jatra [dżjatra] - to indyjskie słowo oznaczające podróż) zakończy się 23 sierpnia podczas Wieczoru Indyjskiego w MDK Batory.

Źródło: materiały własne, MDK Batoryzespół tańca TAAL

Jatra, 22.07-23.08.2013, MDK Batory Chorzów
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu