Fundusz dla polsko-węgierskiej płyty

Konkurs „Płyty Felczaka”
Kamil Piotr Piotrowski, 23 lutego 2021
Lajkó Felix i Vołosi
Fot. Erdélyi Gábor
Polsko-węgierska fundacja Felczaka zaprasza do wzięcia udziału w programie grantowym na dofinansowanie produkcji i wydania płyt powstających we współpracy wykonawców polskich i węgierskich. Czas zgłoszeń do końca marca.

Wacław Felczak to badacz stosunków polsko-węgierskich, budapeszteński organizator tajnej służby kurierskiej pomiędzy Warszawą, a polskim rządem na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. W działalności podziemnej przekazywał pieniądze, informacje oraz rozkazy ruchowi oporu działającemu w okupowanej Polsce. Po wojnie uwięziony i skazany na karę dożywocia przez władze komunistyczne. Po zwolnieniu z więzienia w 1956 roku, został pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lat 70. ubiegłego wieku systematycznie podróżował na Węgry, gdzie prowadził wykłady. Powstanie Fundacji imienia Wacława Felczaka ogłosił w 2016 roku w Krakowie były uczeń profesora, premier Viktor Orbán podczas konferencji upamiętniającej setną rocznicę urodzin Wacława Felczaka

W tym roku Fundacja zaprasza polskich wykonawców do udziału w konkursie otwartym „Płyty Felczaka” na realizowanie polsko-węgierskich projektów muzycznych. Mimo iż do konkursu przystąpić mogą wyłącznie węgierskie osoby prawne, instytucje, wydawcy muzyczni oraz przedsiębiorcy indywidualni, organizatorzy zachęcają również polskich muzyków do współpracy z węgierskimi partnerami, muzykami, instytucjami i wspólnego realizowania polsko-węgierskich projektów artystycznych i muzycznych. Aplikować można w dwóch kategoriach: premium i junior.

Kategoria „Premium” dotyczy profesjonalnych wykonawców indywidualnych i zespołów, którzy już od dłuższego czasu są aktywni na rynku muzycznym, mają bogaty dorobek artystyczny, i którzy mają już na koncie co najmniej 3 duże albumy. W ramach kategorii Premium można ubiegać się o dofinansowanie kwoty w wysokości 2 miliony forintów brutto. Do tego przy udziale polskich wykonawców, muzyków wnioskować można o dodatkowe pół miliona forintów na koszty podróży i zakwaterowania.

Kategoria „Junior” dotyczy młodych wykonawców (do 40 roku życia) i zespołów dopiero zaczynających swoje kariery (wiek średni każdego z członków poniżej 40 lat), które nie wydały więcej niż 2 albumy. W ramach tej kategorii można ubiegać się o dofinansowanie kwoty w wysokości 1 miliona forintów brutto. Do tego przy udziale polskich wykonawców, muzyków wnioskować można o dodatkowe 300 000 forintów na koszty podróży i zakwaterowania.

Termin wysłania wniosków: 31 marca 2021 roku

O tym, że warto wziąć udział w tym konkursie świadczyć mogą sukcesy płyty jego wcześniejszych uczestników – węgierskiego skrzypka Felixa Lajkó i polskiego zespołu Vołosi. Ich wspólny album „Lajko Felix & Volosi” zdobył tytuł „Folkowego Fonogramu Roku 2019” w Konkursie Polskiego Radia i został także nagrodzony na Węgrzech, otrzymując nagrodę za najlepszy fonogram w kategorii Etno-Folk. W 2020 roku ta płyta znalazła się też wśród czterech najlepszych płyt z 2019 r. w konkursie magazynu Songlines

Koncerty tych wykonawców potwierdzają od początku, że zwłaszcza w muzyce Polak Węgier to dwa bratanki.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu