Etnicznie i jazzowo

PalmJazz Festival w Gliwicach
Kamil Piotr Piotrowski, 27 września 2013
Roby Lakatos Ensemble
Fot. Gregory Batardon
Na przełomie października i listopada, w Gliwicach, odbędzie się Palm Jazz Festiwal. Impreza ma w nazwie słowo "jazz", ale w dużej mierze wypełnią ją dźwięki etniczne grane przez artystów naprawdę światowego formatu.

Jazz jest mocny na Śląsku, i w samych Gliwicach, od lat. Jest silne środowisko, sporo jazzowych wydarzeń ale jazz łączony z etno pojawiał się raczej sporadycznie. Z reguły w programach wydarzeń spod szyldu etno-jazzowego spodziewać się można było jazzowych wykonawców, inspirujących się tradycją, ludowością. Artystów stricte etnicznych, rzadko. Inaczej jest na "PalmJazz Festival" w Gliwicach, który w tym roku odbędzie się po raz czwarty.

W programie tego festiwalu artyści z gatunku etno-folk, pojawiają się na równi z jazzmanami. Obok takich sław jazzu jak Al Di Meola i Mike Stern, włoski trębacz Paolo Fresu, amerykański pianista Aaron Parks pojawią się też niezwykli muzycy - mocno osadzeni w folku i etno. Będą to, znani m.in. z trwającego w Warszawie festiwalu "Skrzyżowanie Kultur", m.in. multiinstrumentalista, kompozytor i producent z Syberii, Vladiswar Nadishana, artysta łączący tradycje muzyczne z różnych stron świata za pomocą technik montażu cyfrowego; w składzie grupy Perły, którą dowodzi dyrektor festiwalu Krzysztof Kobyliński, znajdą się: niesamowity gitarzysta, świetnie łączący etno z jazzową stylistyką Dima Gorelik; wokalistka Reut Rivka Shabi, której nieobce są folklor grecki, macedoński i izraelski. Poza tym w Gliwicach pojawi się mistrz arabskiej lutni oud i gwiazda world music Dhafer Youssef oraz wirtuoz etnicznych instrumentów perkusyjnych David Kuckhermann bazujący na technice gry zaczerpniętej z tradycji i kultury Iranu, Indii, Egiptu.

Dużym wydarzeniem festiwalu będzie też z pewnością koncert pochodzącego z legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków Roby Lakatosa i jego zespołu. Lakatos ma opinię muzyka, który biegle łączy wiele nurtów (muzykę cygańską z klasyką i/lub jazzem), nie uznaje granic i definicji i przede wszystkim jest mistrzem swojego instrumentu.

Głównym wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będą warsztaty muzyczne dla młodych artystów, które poprowadzi m.in. Maria Pomianowska.

Czwarta edycja "Palm Jazz Festiwalu" to łącznie ponad dwadzieścia koncertów, z czego zdecydowana większość jest niebiletowana. Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalowej

PalmJazz Festival, 13.10-15.11.2013, Gliwice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu