Eksperyment etnoimprowizacji

Tańce Snu i ATP na Woli
Witt Wilczyński, 29 stycznia 2015
Tańce Snu
Fot. Sebastian Stasiuk
Spotkanie dwóch etno-awangardowych eksperymentów w pobliżu miejsca, gdzie jeszcze parę lat po II Wojnie Światowej tętniło "sziemrane" życie, to muzyczne wyzwanie. Ale nie dla zaprawionych w improwizacji artystów.

Tańce Snu i Awangardowa Trupa Pogrzebowa to niewątpliwie jedne z najbardziej nieszablonowych zespołów w polskiej muzyce etno i alternatywnej. Choć de facto są z różnych biegunów muzycznego eksperymentu (duet kontra quasi-orkiestra), łączy je, za sprawą używanych instrumentów (zarówno tych dawnych, jak i współczesnych) coś, co możemy nazwać dźwiękowym teatrem emocji. Muzyczne konstrukcje, utkane z dźwięków płynących prosto z serc, oscylują wokół ambientu, etno i transu. 

Tańce Snu to duet Indii Czajkowskiej, z którą niedawno przeprowadziliśmy wywiad i Sebastiana Madejskiego znanego z projektu Loopus Duo oraz macierzystej formacji Beltaine Improved, powstałej jeszcze w czasach dominacji zimnej fali na scenie niezależnej. Warto wspomnieć, że studyjnie jak i koncertowo Tańce Snu współpracują od dwóch lat z izraelskim perkusistą Adamem Rozenmanem, Pawłem Prochnowskim (gitarzystą z Kanady) oraz meksykańskim muzykiem Danielem Zorzano (mistrzem viola da gamba). W tym właśnie składzie została nagrana płyta, przy udziale instrumentów dawnych (wspomniana viola de gamba oraz psałterium i cymbały), a także elektroniki, syntezatorów, gitary elektrycznej i dwóch niekonwencjonalnych głosów.

Awangardowa Trupa Pogrzebowa, czyli gramy dla żywych - to kolejna odsłona kolektywu terenNowy w składzie, który pozostanie tajemnicą, aż do piątkowego koncertu. Przypomnimy jedynie, że to grupa twórców, która konsekwentnie kontynuuje przyjętą w 2007 roku filozofię, zawartą w motcie „101% IMPROWIZACJI”. Muzyka ATP, określana przez nich samych mianem etno-szamanizmu, jest medytacyjną podróżą po przestrzeniach ambient-etno-trans. Dzieje się to zawsze jednorazowo i niepowtarzalnie - bo w ramach improwizacji właśnie. Zatem i koncert na Woli w okolicy dawnego "Kiercelaka" będzie koncertem jedynym w swoim rodzaju.

Szczegóły koncertu znajdziecie w "Wydarzeniach".

 

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu