Białowieska płyta
Greenpeace dziękuje wolontariuszomPłyta łączy w sobie dźwięki przetwarzane lub w całości preparowane z wykorzystaniem elektroniki, muzykę wydobywaną z tradycyjnych instrumentów karpackich, a także odgłosy przyrody: drzew, wody, owadów oraz zwierząt, również tych których już w Polsce nie spotkamy.
W nagraniach udział wzięli:
- Anna Nacher - głos, gitary elektryczne, teksty, nagrania terenowe
- Marek Styczyński - fujara detwiańska, trąbita huculska, tenorowy flet prosty, burdonowe urządzenia elektroniczne Radel, trąbka sygnałowa, trąba modrzewiowa, instrumenty perkusyjne
- Ula Stosio - gitara elektryczna
- Andrzej Widota - sampler, syntezator, manipulacje soniczne, dzwonki
- Jan Walencik - nagrania terenowe
Tak o płycie pisze Marek Styczyński, współautor nagrań:
"Płytę nagrywaliśmy w przekonaniu, że ochrona przyrody jest częścią kultury i poprzez działania społeczne należy upominać się o wspólne dziedzictwo przyrodnicze, które nie może stanowić własności jakiejś wąskiej grupy ludzi. Tak jak Wawel nie jest własnością mieszkańców jednej dzielnicy Krakowa, tak Tatry, Puszcza Białowieska i dolina Rospudy, nie może być własnością kilku wiosek. Szczególnie cenne przyrodniczo obszary są skarbem powszechnym i nie powinny podlegać grze politycznej i być uszczuplane w imię wąskich interesów. W kulturze muzycznej i szerzej w sztuce, należy stale bronić obszarów niezależności i wolności twórczej, które podobnie jak obszary dzikiej przyrody są niezbędne dla istnienia zdrowych społeczności. Wolność, twórczość i dzika przyroda są dla nas nierozerwalnie połączone. Nagrywając płytę dążyliśmy do zbudowania brzmienia nasyconego naturalnymi dźwiękami żywego otoczenia, energią i naturalną elektrycznością. Zestaw nagrań jakie znajdziecie na płycie, potraktowaliśmy jak swego rodzaju podarunkowy maxi singiel i mamy nadzieję, że poprzez różnorodność i zabawę stylami muzycznymi oraz obecność głosów dzikich zwierząt, płyta stanie się interesującym elementem oryginalnej kultury ekologicznej, jaką powoli udaje się wspólnie wypracowywać."
Utwory, które znalazły się na wydawnictwie:
- Muzyka bzu czarnego
- Enjoy Trees !
- Hard Time
- Enjoy Trees ! (2)
- Hard Time (2)
- Muzyka brzozy
- Muzyka modrzewia
Poniżej prezentujemy trzy nagrania z płyty: "Enjoy Trees !", "Muzyka Brzozy" oraz "Muzyka Modrzewia".
W serwisie YouTube jest też dostępny film z sesji nagraniowej.
Płyta nie jest dostępna w obiegu komercyjnym. Zostanie ona rozdystrybuowana wśród działaczy, którzy pomagali fundacji Greenpeace podczas zbiórki podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy.
Jednak nic straconego! Muzyka z płyty zostanie w całości bezpłatnie udostępniona w formie plików MP3 do pobrania, zaraz po wyczerpaniu nakładu.