Bestie z kwiatem

Therion ponownie w Polsce
Ksenia Ciepiela, 15 października 2012
Therion
Fot. Press / Nuclear Blast
W języku greckim Therion oznacza "bestię". Czy są bestiami, będzie się można przekonać już dziś i jutro, na dwóch polskich koncertach trasy "Flower of Evil" w Krakowie i Warszawie. Czy będą to ich ostatnie koncerty? 

Szwedzki Therion powstał w 1987 roku, założycielem formacji jest Christofer Johansson. Początkowo Therion nawiązywał do typowych deathmetalowych brzmień lecz wszystko zmieniło się w 1996 r. Wtedy właśnie grupa poszła w ślady metalu symfonicznego i progresywnego z solidną domieszką folku.

Teksty pisane w języku angielskim, szwedzkim, starogreckim, akadyjskim, niemieckim, egipskim, enochieńskim oraz łacinie nawiązują do świata mistycznego oraz mitologicznego bogów germańskich, słowiańskich, egipskich oraz skandynawskich. Zespół ma na koncie trzynaście albumów studyjnych. W projekcie Christofera Johanssona brał udział również Polak Piotr Wawrzeniuk, którego głosu możemy posłuchać na płytach Lemuria (2004) i Sirus B (2004). Therion korzysta także z wielu muzyków sesyjnych, takich jak np. Snowy Shaw (od 2006 do 2010 frontman grupy), Lori Lewis (Amerykanka z zespołu Aesma Daeva), Thomas Vikstrom (tenor) oraz Katarjana Lilja (sopran).

Grupa koncertowała już w Polsce kilkukrotnie, zawsze zbierając entuzjastyczne recenzje. Tegoroczne tournee to podsumowanie 25-letniej pracy, a nowy album - Les fleur du mal, jak zapowiedział sam Christofer Johansson, jest ostatnim albumem, gdyż muzyk planuje przerwę i stworzenie wraz z Therion’em opery metalowej.

Christofer obiecał, że przed każdym koncertem poświęci fanom czas na rozdawanie autografów, wspólne zdjęcia i krótkie rozmowy. Nowy krążek Les fleur du mal swoją światową premierę miał 28 września ale dostępny jest, jak na razie, tylko na koncertach lub oficjalnej stronie Theriona.

Odliczamy już godziny dzielące nas od koncertu Skandynawów.


"Flower of Evil" Therion, 15.10.2012, klub Studio, Kraków, | 16.10.2012, klub Stodoła, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu