Rodzina z Dobhair

O Clannad słów parę
Aleksandra Stańczyk, 8 października 2012
Clannad
Fot. Kamil Piotrowski
Na światowej scenie muzycznej istnieją już ponad 40 lat. Ich repertuar ociera się o takie gatunki muzyczne jak folk, rock, jazz, New Age czy nawet pop, jednak wciąż w ich muzyce słychać, że najważniejsze są korzenie.

Korzenie, o których mowa, prowadzą do miejscowości Gweedore (irl. Gaoth Dobhair) w irlandzkim hrabstwie Donegal. Stamtąd wywodzą się wszyscy członkowie zespołu, czyli trójka rodzeństwa: Máire, Ciarán i Pól Brennan, oraz ich niewiele starsi wujkowie - bracia bliźniacy Noel i Pádraig Duggan. Tam też rozpoczęła się kariera zespołu.

Początkowo Brennanowie i Dugganowie występowali jako luźna formacja w, należącym do ojca rodziny Brennan pubie Leo's Tavern. W tym czasie młodzi muzycy często eksperymentowali ze stylami muzycznymi i instrumentami, a w ich głowach zaczynały rodzić się pomysły, które miały później dać fundamenty wielkiemu Clannadowi. Sam zespół uformował się dość niespodziewanie w roku 1970, kiedy to znajomy rodziny przyczynił się do zgłoszenia muzyków-amatorów do konkursu "Letterkenny Folk Festival". Nastąpiło to w ostatnim dniu zgłoszeń, a ponieważ przy zgłoszeniu należało podać nazwę zespołu, naprędce ustalono, że "nasza piątka wystąpi jako Clann As Dobhair" - rodzina z Dobhair, skrócone do Clannad.

Festiwal był strzałem w dziesiątkę. Zespół zaprezentował krótki repertuar w składzie: Noel jako wokalista, Máire na harfie i jako drugi głos, Ciarán na basie, Pól na flecie oraz Pádraig na mandolinie. Zderzenie tradycyjnych folkowych melodii śpiewanych po irlandzku z ich unowocześnioną interpretacją przyniosło zespołowi pierwszą nagrodę - kontrakt na nagranie i wydanie płyty.

Minęło kilka lat zanim grupa zdecydowała się wykorzystać tę szansę. Pierwszy album, noszący tytuł "Clannad" został wydany w 1973 roku. Wkrótce potem, m.in. dzięki małej ilości zespołów śpiewających po irlandzku, o grupie zaczęło robić się głośno. Powstała kolejna płyta, pojawiły się pierwsze zagraniczne występy, zagraniczna trasa koncertowa. Kariera Clannadu zaczęła się na dobre.

Bardzo ważnym momentem w historii zespołu był rok 1982, który przyniósł Clannad pierwsze zlecenie napisania utworu na potrzeby telewizji: tak powstał "Theme from Harry's Game" - pierwszy poważny sukces Clannadu na brytyjskich listach przebojów, a także pierwszy w historii utwór po irlandzku, który na takiej liście zaistniał. Po sukcesie "Theme from Harry's Game" Clannad zaczął pojawiać się w popularnych programach rozrywkowych, zdobył wiele nagród i nominacji.

Kolejne lata to kolejne albumy, a także kolejne ścieżki dźwiękowe. W 1984 powstał soundtrack do serialu "Robin of Sherwood", wydany na albumie "Legend". Kilka lat później zespół został poproszony o nagranie muzyki do programu BBC o tematyce historycznej "Atlantic Realm" oraz do animowanego programu "The Angel and the Soldier Boy". Clannad można było też usłyszeć na ścieżkach dźwiękowych do "The Last of the Mohicans" oraz "Intermission".

W międzyczasie zespół nadal się rozwijał i doskonalił swój styl. Pojawiły się też ciekawe kolaboracje - najciekawsza z nich miała miejsce w 1985 roku, kiedy Clannad wspólnie z Bono z U2 nagrał piosenkę "In a Lifetime". Okazała się ona hitem i długo gościła na listach przebojów. Ukoronowaniem wszystkich sukcesów Clannadu była nagroda Grammy w roku 1999 za najlepszy album New Age - za płytę "Landmarks".

W ciągu całego czasu w składzie zespołu następowały drobne zmiany - lecz wszystko zostawało w rodzinie. W 1980 do Clannadu dołączyła młodsza siostra Máire, Ciarána i Póla - Eithne, znana szerzej jako Enya. Nagrała ona z grupą dwa albumy ("Crann Ull" oraz "Fuaim") zanim rozpoczęła solową karierę. W 1990 zespół postanowił opuścić Pól, również w celu realizowania własnych projektów muzycznych. Jednakże w roku 2011 Pól ponownie zaczął występować z Clannadem - w rezultacie obecny skład niczym nie różni się od oryginalnego z roku 1970.

Równolegle do pracy z Clannad, od 1992 roku solową karierę rozwija także Máire, która poszła w ślady swojej siostry Eithne i postanowiła posługiwać się fonetyczną wersją swojego imienia - Moya. Nagrała kilka solowych płyt i zgromadziła wokół siebie swój własny zespół muzyków, z którymi podróżuje po całym świecie. My również mieliśmy okazję gościć ją na kilku koncertach w Polsce - po raz pierwszy w Sopocie w 2000 roku, w 2009 w Szczecinie oraz w 2010 r. we Wrocławiu, Warszawie Gdańsku i Poznaniu (portal Folk24.p był patronem medialnym tej ostatniej trasy - przyp.red.).

W 2008 roku do Polski dwukrotnie zawitał również sam Clannad - po raz pierwszy miało to miejsce w Sopocie, po raz drugi zespół wystąpił jako gwiazda festiwalu Euroszanty&Folk w Sosnowcu. Polska znalazła się wtedy na mapie koncertów Clannadu po wieloletniej przerwie w działalności zespołu. Od tego czasu zespół nadal pozostaje aktywny: w odświeżonym składzie pojawia się w programach telewizyjnych, komunikuje się z fanami za pośrednictwem portali społecznościowych i oczywiście koncertuje.

Czterdziestoletni staż, przekładająca się na niego, niesłabnąca popularność, a także bogata i różnorodna dyskografia plasują Clannad w czołówce najważniejszych zespołów z Irlandii. Pozostaje tylko dopingować muzykalną Rodzinę z Dobhair.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu