Bemowo na początek

Nowa muzyka żydowska w Warszawie
Anna Wilczyńska, 16 kwietnia 2015
Sztetl
Fot. Witt Wilczyński
Tradycyjna muzyka żydowska to punkt odniesienia dla twórczości współczesnych artystów, którzy zaprezentują się w stolicy w ramach cyklu "Folkowo Bemowo" i podczas zbliżającego się festiwalu "Nowa Muzyka Żydowska".

W ciągu nadchodzących dni w Warszawie głośno rozbrzmiewać będzie muzyka żydowska. Po raz szósty fani brzmień klezmerskich będą mogli usłyszeć światowej klasy instrumentalistów i zespoły, które pojawią się na festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Swoistym do niego wstępem będą, zaplanowane już na najbliższą sobotę, 18.04, warsztaty z klarnecistą Pawłem Szamburskim oraz koncert projektu Sztetl-Warsze w  stołecznym Artbemie. To kolejne wydarzenie, z trwającego od jesieni ub.r. cyklu Folkowo Bemowo. Tym razem wykonujący dawną muzykę żydowską zespół Sztetl przygotował specjalny projekt związany z folklorem miejskim Warszawy. Na nowo zaaranżowali przedwojenne szlagiery, których twórcami byli kompozytorzy i autorzy tekstów, Polacy pochodzenia żydowskiego. Sztetlowi na scenie towarzyszyć będzie Paweł Szamburski, a całość dopełnią wizualizacje.

Z kolei główne koncerty festiwalu Nowa Muzyka Żydowska odbędą się w dniach 23-27.04. Organizatorzy imprezy za motto przyjęli słowa Davida Krakauera, kompozytora i wirtuoza klarnetu: "Możesz czerpać z tradycji, ale musisz robić swoje. Musimy iść z duchem czasu i nie zamieniać muzyki żydowskiej w muzeum."

Stąd jedną z gwiazd będzie, pochodząca z Francji, Anakronic Electro Orkestra z amerykańską wokalistką Taron Benson, a ich muzyka to hip-hop, elektrojazz, rock, dubstep, neurofunk połączony w jedną, spójną całość z muzyką żydowską.

Miłośnicy etno i etno-jazzu nie powinni przegapić koncertu Jorgosa Skoliasa i braci Oleś w projekcie "Sefardix". Przypomnijmy, że materiał z płyty o tym samym tytule został, dzięki głosom jurorów, zwycięzcą konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2013, podczas ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja (więcej o tym projekcie tutaj).

Fani folku powinni wybrać się także na koncert Oli Bilińskiej, kompozytorki i autorki tekstów, która wykona pieśni miłosne w języku jidysz. W zeszłym roku Ola dała się poznać folkowej publiczności na festiwalu Nowa Tradycja, gdzie zaprezentowała, w bardzo interesującej formie, kołysanki żydowskie i zdobyła wyróżnienie. Płyta z tym materiałem pt. "Berjozkele", została uznana przez dziennikarzy folkowych, w plebiscycie redakcji Folk24.pl i etno.serpent.pl, PŁYTĄ ROKU 2014. Szczegóły i pełne wyniki plebiscytu znajdziecie tutaj.

Program NMŻ znajdziecie na stronie organizatora, a ogólny w naszym dziale "wydarzenia".

 

Sztetl Warsze, 18.04.2015, Artbem, Warszawa.
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia
.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu