Afryka, Europa i spotkanie mistrzów pod PKiN

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur w W-wie
Anna Wilczyńska, 2 września 2018
Fot. Danny Willems
Podczas tegorocznego "Skrzyżowania Kultur" przeważać będzie szeroko rozumiana nuta Czarnego Lądu, od gitarowych songwriterów, przez akustyczny blues i afrobeat aż po klasykę ethio-jazzu. Nie zmienia się lokalizacja - namiot pod PKiN.

W tym roku festiwal "Skrzyżowanie Kultur" zaskakuje widzów wcześniejszym niż zwykle terminem. Przypomnijmy: impreza zwykle odbywała się w ostatnim tygodniu września, nawet zahaczając o październik. Tym razem święto fanów world music rozpocznie się w połowie września - 16.09 i potrwa do kolejnej soboty, czyli 22.09.  Czternasta edycja imprezy upłynie pod hasłem "Historie dźwięków i słów" i w warstwie muzycznej skoncentruje się na nutach z Czarnego Lądu. Artyści opowiedzą o poszukiwaniu tożsamości, problemach życia codziennego, tęsknocie, harmonii i nadziei. 

W programie jak zwykle pojawią się gwiazdy, m.in. mieszankę rocka bluesa i soulu zaprezentuje utytułowana Rokia Traoré z Mali. To artystka, która już od ponad 20 lat współpracuje z tuzami sceny world music - m.in. Youssou N’dourem, Kronos Quartet, Paolo Fresu, Salifem Keitą, Alim Farką Touré. Brała też udział w projekcie "Africa Express" i pisze muzykę do sztuk teatralnych.

Miłą niespodzianką dla fanów klasyki etno-jazzowej będzie przyjazd urodzonego w 1943 roku w Etiopii, twórcy "ethio-jazzu",  który w 2012 roku otrzymał honorowy doktorat  Berklee School of Music, Mulatu Astatke. Jego koncert zakończy cały festiwal.

Afro-kubańskie dźwięki przełamane blues-rockiem zagra, w niektórych kręgach uznawana za kultową, senegalska Ochestra Baobab, która zdobyła sławę już w latach 70., grając w nocnych klubach Dakaru. Fani etno usłyszą również wysokiej klasy afro-beat (z elementami reggae) w wykonaniu Nneki z Nigerii,  która w wieku 19 lat wyjechała do Niemiec na studia. Jak sama przyznaje, pisanie piosenek i śpiewanie pomagały jej wówczas złagodzić samotność, szok kulturowy i tęsknotę za krajem:

Ciekawie zapowiada się koncert songwritera Waldemara Bastosa, wokalisty o korzeniach portugalskich lecz urodzonego na pograniczu Angoli i Konga. W zeszłym roku podczas odbywającego się w Katowicach WOMEX-u zagrał koncert, który - jak wieść gminna niesie - zebrał bardzo pochlebne recenzje. Z kolei dźwięki w stylu "kologo", połączone z zaangażowanymi tekstami, kojarzące się nam z muzyką ulicy, przedstawi charyzmatyczny King Ayisoba z Ghany. Transowo-psychodeliczno-rockowe połączenie wpływów animistycznych i kultury islamskiej zaprezentuje tunezyjsko-francuska grupa Ifriqiyya Electrique, bazująca na hipnotycznym rytuale Banga. Afrykańskie brzmienia dopełni młody, brazylijski pieśniarz pochodzący z regionu Bahia, Tiganá Santana.

W części poświęconej Europie zobaczymy dwa bloki koncertowe. Będą to "Kolektyw Europa" oraz "Sounds Of Poland". Ten pierwszy upłynie pod hasłem "Romowie Europy". Agata Siemaszko zaprosiła do współpracy wirtuozerski zespół Laćhe Lavutara oraz znakomitego cymbalistę Kalmana Balogh’a, potomka jednej z najsłynniejszych dynastii cygańskich muzyków na Nizinie Panońskiej. W części polskiej zagrają WoWaKin Trio, Bester Quartet oraz Maria Pomianowska z Hooseinem Alizadehem z Iranu w specjalnym projekcie "When masters meet". To na pewno będzie niezapomniane spotkanie, gdyż artysta jest wirtuozem, jednym z najważniejszych kompozytorów i instrumentalistów współczesnej perskiej sceny muzyki klasycznej, a dokonań Pani Marii na polu muzyki świata polskim fanom etno i folku przedstawiać nie trzeba.

Festiwal to nie tylko same koncerty, to również wykłady, dyskusje, (po raz pierwszy) projekt Żywa Biblioteka oraz pokazy. I tak TVP Kultura przed koncertem polskich wykonawców zaprezentuje przedpremierowy odcinek z najnowszej serii dokumentalnej "Szlakiem Kolberga", w którym Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic spotyka urodzoną we Lwowie, ludową śpiewaczkę Bronisławę Chmielowską, która po wojnie zamieszkała na Dolnym Śląsku.

Pełny program festiwalu, łącznie z warsztatami dla dzieci, znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu